Geri Dön
EkonomiFinans merkezine 30 katlı gökdelen

Finans merkezine 30 katlı gökdelen

İstanbul Finans Merkezi’nin kalbinde yükselen Nidakule Ataşehir projesinin ilk etabı satışa çıktı. ‘Nidakule Ataşehir Kuzey’ adındaki proje, 30 kattan meydana gelecek

Finans merkezine 30 katlı gökdelen

İstanbul’u geleceğin finans merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla Ataşehir’de planlanan İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesine komşu Nidakule Ataşehir’in ilk etabı satışa çıktı. Ofis yatırımlarıyla tanınan Tahincioğlu Gayrimenkul’ün Emlak Konut GYO işbirliğince hayata geçirdiği ofis projesi Nidakule Ataşehir’in ilk etabı Nidakule Ataşehir Kuzey, 190 adet ofis, 21 adet ticari alan ve 1 adet konferans salonundan oluşuyor.
Nidakule Ataşehir Kuzey projesinde sağlıklı iş alanı koseptini konfor, güvenlik ve A Plus kalitesi ile birleştirdiklerini belirten Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, özellikle projenin kullanıcılarına sağlayacağı cazip yatırım fırsatına dikkat çekti.
Tahincioğlu, projeden 600 milyon TL’lik bir hasılat beklediklerini ifade ederek, “Anadolu yakası ve Ataşehir bölgesinde ağırlıklı olarak konumlandırdığımız bütün ofis projelerimizde A Plus kalitesine ve uluslararası standartlarına öncelik verdik” dedi.

Yatırım devam edecek
İnsanı önemseyen aynı zamanda çevreye duyarlı maksimum verimliliğe sahip ofis projeleri ürettiklerini ifade eden Tahincioğlu, “Nidakule Ataşehir Kuzey projesi avantajlı fiyatları ile kullanıcılarına yepyeni bir yatırım fırsatı sunuyor. Tahincioğlu Gayrimenkul olarak önümüzdeki dönemlerde ofis yatırımlarına ve ticari yatırım alanında kanıtladığımız uzmanlığımızı aktaracağımız konut yatırımlarına devam edeceğiz” diye konuştu.
Tahincioğlu, firma olarak bugüne kadar 1.5 milyon m2’nin üzerinde inşaat alanına sahip ofis, konut, avm, turizm fonksiyonlarında birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Akıllı proje yapıyor
Leed Gold Sertifikası kriterleri doğrultusunda hayata geçirilen projede yaklaşık 6 bin 200 m2 büyüklüğünde bir teras bahçesi yer alacak. Tahincioğlu’nun diğer projelerinde olduğu gibi, Nidakule Ataşehir Kuzey projesinde de akıllı bina sistemi kullanılacak.

190 ofisten oluşacak
30 katlı ofis kulesi, 3 katlı yatay ofislerin ve dükkânların bulunduğu podyumdan oluşacak Nidakule Ataşehir Kuzey toplam 13 bin 20 metrekare alanda inşa ediliyor. Nidakule Ataşehir tamamlandığında kullanıcılarına 135 m2’den başlayan modüler yapıdaki ofisler ile yaklaşık 1150 m2’ye kadar büyüyebilen tam kat seçenekleri sunacak.
Projenin mimari tasarımı ise New York başta olmak üzere dünyanın önemli başkentlerinde proje tasarımlarına imza atan dünyaca ünlü Swanke Hayden Connell Architects mimarlık ofisi tarafından gerçekleştiriliyor.
Toplam 190 adet ofis, 21 adet ticari alan ve 1 adet konferans salonuna sahip projede ofisler 5 bin 500 TL/m2 + KDV’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Çevreci konut anlayışıyla hayata geçirilen projedeki ofislerin tavan yüksekliği 4.20 metreye kadar ulaşıyor.

Maslak’a yeni rakip geliyor
Lansmanda konuşan proje ortaklarından Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayesinde Emlak Konut GYO tarafından ihale edilen İstanbul Finans Merkezi’nin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Murat Kurum, İFM’de hafriyatın büyük kısmının tamamlandığını belirterek, temellerinin atılacak duruma geldiğini söyledi.
Kurum, “Yılın üçüncü çeyreğinde temel atmayı planlıyoruz” dedi. Murat Kurum, “Sermaye Piyasası Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Merkez Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kurumların da finans merkezinde yer almasıyla proje hayata geçecek” dedi.
3.2 milyon metrekare İFM sayesinde Ataşehir’in Levent-Maslak hattının rakibi olacak şekilde geliştiğini anlatan Murat Kurum, “En önemlisi proje tamamlandığında burada 50 bin kişiye istihdam sağlanacak ve 25 bin kişinin de ziyaret etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

10 bin konut hedefi
Emlak Konut GYO hakkında da bilgi veren Murat Kurum, şu anda 13.5 milyar aktif değere ulaştıklarını ve son 10 yılda 98 bin bağımsız birim inşa ettiklerini kaydetti. Geçtiğimiz yıl 15 bin bağımsız birim ürettiklerini anlatan Kurum, “Son günlerde 1.5 milyar lira bedelinde yeni arsalar aldık. Bu yıl 10 bin konut hedefimiz var. Bu hedefimizi de aşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Yeni projeyi lansmana özel % 10 indirimle satışa sundu
Sur Yapı ve Hayat Holding, Axis Kağıthane AVM’den sonra ikinci ortak yatırımları AXİS İstanbul Ofis ve Alışveriş Merkezi’ni hayata geçiriyor.
Axis İstanbul Alışveriş Merkezi ve Ofis Projesi 195 A plus ofis ve 60 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezinden oluşuyor. İnşaat çalışmalarının başladığı projenin 2016 yılın 2. yarısında tamamlanması hedefleniyor.
Axis İstanbul’da ofisler lansmana özel yüzde 10 indirim ve sabit kur avantajları ile satışa sunuluyor. % 50 peşin kalanı 36 ay vade farksız ödeme seçeneği ile birlikte % 25 peşin kalanı 72 aya kadar firma bünyesinde 0.84 vade farkı ile taksitlendirme seçeneği sunuluyor. Tamamı peşin ödemelerde % 10 lansman indirimine ek yüzde 5 indirim avantajı da bulunuyor. Projede 73 ile 210 metrekare arasında değişen ofisler yer alıyor. Ayrıca 2 bin 400 ile 10 bin metrekare büyüklüğüne kadar alan birleştirme opsiyonu da bulunuyor.
İstanbul’un önemli ticaret bölgesinin kalbi Edirnekapı’da hayata geçecek olan Axis İstanbul, Haliç ve şehir manzaralı ofislerden oluşuyor. Projenin ön girişinde Bayrampaşa Metro İstasyonu, arka girişinde ise Demirkapı Metro İstasyonu yer alıyor. Ayrıca metrobüse 600 metre uzaklıkta konumlanıyor.
Projede, geniş resepsiyon alanı, concierge ve vale hizmetlerinin yanı sıra toplantı odaları, print center, teknoloji odaları, arşiv odaları, kargo posta dağıtım odası, yeni nesil sessiz çalışma odaları, çok amaçlı salonları birarada sunuluyor.

Türkiye’de konut fiyatı yüzde 13 oranında arttı
Türkiye genelinde yeni konut fiyatları yüzde 12.99 oranında arttı. Bir önceki aya göre bakıldığında İstanbul, metrekare başına yüzde 1.27 değer artışıyla Mart 2014’te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu.
Garanti’nin desteğiyle GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Mart ayı raporu yayımlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi.
Rapora göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.41 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12.99 oranında yükseldi.

Satış fiyatında İstanbul önde
Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 1.16, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.09 oranında artış oldu.
Bir önceki senenin aynı ayına göre yıllık satılık fiyatlarındaki değişimlere bakıldığında yüzde 20.42 oranıyla en yüksek artış İstanbul’da, yüzde 6.18 ile en düşük artış ise Antalya’da gerçekleşti.
Bir önceki aya göre bakıldığında İstanbul ili, metrekare başına yüzde 1.27 değer artışıyla, Mart 2014 tarihinde konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına konut satış fiyatları, Bursa’da yüzde 1.20, İzmir’de yüzde 0.99, Antalya’da yüzde 0.95, Kocaeli’nde yüzde 0.78, Ankara’da yüzde 0.68 ve Adana’da yüzde 0.23 oranında arttı.

Adana yükselişe geçti
Mart ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il ise yüzde 2.63 oranındaki artışla Adana oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri İstanbul’da yüzde 1.94, Antalya’da yüzde 1.38, İzmir’de, Bursa’da ve Kocaeli’nde yüzde 1.19, Ankara’da ise yüzde 1.11 oranında yükseldi.
Hazırlanan rapora göre, geçen ay yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre 1+1 dairelerde yüzde 0.14 oranında, 2+1 dairelerde yüzde 1.01 oranında, 3+1 dairelerde yüzde 0.28 oranında ve 4+1 dairelerde ise yüzde 1.19 oranında yükselişe geçti.

Körfez’den gelen talebi karşılayacak
Geçen hafta Kuveyt ve Dubai’deki gayrimenkul fuarlarına iki ayrı ekiple katılan Projebeyaz International, fuarlardan yeni bağlantılarla ve ilişkilerini tazelemiş olarak döndü. Bireysel yatırımcılardan emlak acentelerine kadar pek çok tarafla görüşme olanağı bulduklarını ifade eden Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, Körfez ülkelerinden gelen yoğun talebi karşılamaya hazır olduklarını dile getirdi. Ortadoğu’daki pazar paylarının yüzde 15 olduğunu belirten Uzun, önümüzdeki yıl bu oranı yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Körfez yatırımcısının kiralama değil, mülk edinmeyi tercih ettiğini anlatan Uzun, sezon öncesi yapılan bu fuarların ciddi bağlantılara olanak sağladığını dile getirdi. Uzun, fuarlarda pek çok yatırımcıyla görüşme fırsatı yakaladıklarını vurguladı.

Başakşehir’de örnek daireler tamamlandı
Özülke İnşaat ve Özkar İnşaat ortaklığında inşa edilen Bulvar İstanbul’da örnek daireler hazırlandı. Yüzde 55’i satılan proje, Başakşehir’de konumlandırılıyor. 1+1’den 5+1’e kadar farklı daire seçeneklerinin bulunduğu projede, teslimler 2016 yılı ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek. Projedeki dairelerin alanları 82 ile 277 metrekare arasında değişiyor. 15 bloktan oluşan Bulvar İstanbul’da toplam 1.555 konut bulunuyor.
TEM otoyoluna 3, Atatürk Havalimanı’na 10 dakika mesafede yer alan projede sosyal donatılara yer veriliyor.

‘Ankara yerli yatırımın lideri olma yolunda’
Ankara, son yıllarda yaptığı büyük sanayi hamlesi ile sanayi kenti kimliğine büründü. Ankara’da iş dünyasının büyük ivme yakaladığını bildiren Besa Kule projesini hayata geçiren Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Başkent’in artık bilinen kalıpları yıktığını ifade etti.
Ankara’ya gelişen iş dünyasıyla hareket geldiğini bildiren Bezci, “Ankara yerli yatırımın lider kentlerinden biri olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bu gelişimin devam etmesi için yerli ürün kullanımı teşvik edilmeli” dedi.

Kartal’da erken teslim sürprizi hazırlayacak
Kartal’da hayata geçirilen Çukurova Tower’ın teslim tarihi 3 ay öne çekilerek Ekim 2014’ten Ağustos 2014’e alındı. Ayrıca Çukurova Gayrimenkul, 36 katlı Çukurova Tower’da son 36 daireye özel ‘Son Şans’ isimli kampanya da düzenledi.
İki alternatifli kampanyada, konut tutarının yüzde 25’i kadar peşinatı Aralık 2014’e ya da banka kredisini bir yıl sonraya ertelemek mümkün.
Diğer alternatifte ise peşinatın yüzde 5’i hemen, yüzde 30’u teslimde ödenip kalan yüzde 65’lik kısım için alınacak banka kredisi bir yıl ertelenebiliyor.

Tasarım zirvesinin teması şeffaflık oldu
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Tasarımın Yeşil Zirvesi ‘EKODesign Konferansı’ 7. yılında ‘şeffaflık’ teması altında dünyaca ünlü konuşmacıları biraraya getirdi.
EKODesign, bu yıl şeffaflık kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alınacağı oturumlar, birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirdi.
Zirvede, kentsel strateji, şehir planlama, mimarlık ve peyzaj uzmanları, ortak yaşam alanlarının korunması ve tasarlanması konusunda deneyimlerini aktardılar.