Geri Dön

‘Fırsatlar vadeden dünyanın nadir ülkelerden biriyiz’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin karşılaşılan tüm zorluklara ve engellere rağmen 2016’da yüzde 3,2 büyüdüğünü belirterek, “2017’de ilk iki çeyrekte yüzde 5,2 ve üçüncü çeyrekte 2016’daki üçüncü çeyreğin baz etkisinin de desteğiyle dünyada bir numara olacağız. Dördüncü çeyrekte de yıllık ortalamada da  biz dünyada ilk 2’de yer alma ihtimalimiz de var. Üçüncülük de bizim için fena  bir performans değil. 2017’deki büyümede, ihracatın ve üretimin toplam büyüme  içinde hemen hemen yüzde 50’sini oradan sağlıyoruz ki en çok gerçekleştirmek  istediğimiz büyüme tarzı budur. Bunu biz 2018, 2019, 2020 gibi sürdürülebilir ve  öngörülebilir bir şekilde garanti altına alacağız” diye konuştu.

‘Fırsatlar vadeden dünyanın  nadir ülkelerden biriyiz’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ABD Şubesinin Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu Haftası kapsamında New York’ta düzenlediği İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Zeybekci, Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, IMF’nin açıkladığı rakamlara göre, satın alma gücü paritesi açısından dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın ise 5’inci büyük ekonomisi olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Türkiye’nin yakın gelecekte fırsatlar vadeden dünya genelindeki nadir ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Zeybekci, son 15 yılda Türkiye’nin enerji üretimi ve tüketimini, 32 bin megavattan (MW) yaklaşık 80 bin MW’a çıkardığını kaydederek, bunun gelecek 10 yılda da 150 bin MW’a yükseltileceğini belirtti.

Zeybekci, “Türkiye’nin bugün 11 bin dolar olan kişi başına düşen milli geliri 10 yıl sonra 20 bin dolar olacak. Türkiye’deki her şey ikiye katlanacak.

Yatırımlarınız, fırsatlar, kazançlarınız ikiye katlanacak. Türkiye’nin ikiye, üçe, dörde katlama yeri var. Almanya’nın veya Amerika’nın ikiye katlama yeri yok” dedi.

Yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından dolandırıldığı iddiasıyla suç duyurusuKarabük'te Mehmet Özkan Demir (52), yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından 18 bin lira dolandırıldığını, ayrıca adına 550 bin liralık sahte senet düzenlenerek para istendiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber