Geri Dön

Fortune’ın en güçlü girişimci kadınlarından biri Demet Mutlu

ABD’li Fortune dergisi, hazırgiyim e - ticaret sitesi Trendyol’un kurucu ortağı Demet Mutlu’yu, ‘Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi’ arasında gösterdi. 30 yaşındaki Mutlu, dergide ‘Jön Türk’ olarak tanıtıldı

Fortune’ın en güçlü girişimci kadınlarından biri Demet Mutlu

Türk iş kadını Demet Mutlu, ABD’li Fortune dergisi tarafından ‘Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi’ arasına seçildi. 30 yaşındaki Mutlu, e - ticaret ve internet yatırımlarıyla tanınıyor.
Hazırgiyim üzerine e-ticaret sitesi Trendyol’un kurucu ortağı ve CEO’su olan Mutlu’nun, aynı zamanda 1 milyon üyeli portal doktorsitesi.com ve sosyal oyun sitesi Peak Games’te yatırımı var. Fortune, Mutlu’yu ‘Jön Türk’ olarak tanıttığı haberinde, “Demet Mutlu aynı anda çok iş yapmayı yeni bir seviyeye taşıdı. İşleri arasındaki 19 aylık e-ticaret sitesi Trendyol, ayda 12 milyon ziyaretçi çekiyor. Bu şirket bünyesinde bir de Milla adlı moda markası var” diye yazdı.
Fortune, Trendyol’un bugüne kadar 50 milyon dolarlık yatırım çektiğini de hatırlattı. 2010 yılında ilk olarak Tiger Global Company’nin yatırım yaptığı sitede, son olarak ağustos ayında Facebook ve Google’ın yatırımcısı Kleiner Perkins Caufield & Byres’in (KPCB) başı çektiği Social Fund (S-Fund) ve mevcut yatırımcı Tiger Global 26 milyon dolarlık yeni yatırıma gitti. Bu yatırım Facebook, Google, Amazon, Twitter ve Zynga’ya yaptığı yatırımlarla bilinen KPCB’nin Türkiye’deki ilk yatırımı oldu.


İŞİ İÇİN HARVARD'I YARIDA BIRAKTI


Fortune’un haberine göre, New York doğumlu olan Demet Mutlu, lise öğrenimini İtalya’da aldı. Hayatının önemli bölümü ABD, İngiltere ve Türkiye arasında geçti. Harvard Üniversitesi’nde işletme mastırı yaparken öğrenimini yarıda bırakıp tüm zamanını Trendyol’a ayırmaya başladı. Haberde Mutlu’nun şu sözlerine yer verildi:
“Trendyol hakkında konuşmaya başladığımda çalışanlarım gözlerimin ışıldadığını görür. Bu heyecan ve tutkuyu görenler de ekibimizin parçası olmak istiyor. Dışarıdan çok ışıltılı gözükse de çok çok zor bir işimiz var.”
Trendyol bünyesindeki Milla markası için oluşturulan kreasyonların Facebook’ta ve markanın internet sitesinde müşterilerin oylamasına sunulduğunu yazan Fortune, bu yolla her ay müşterinin beğendiği ürünlerin piyasaya sürüldüğünü de belirtti.


TRENDYOL 50 MİLYON DOLAR YATIRIM ÇEKTİ

- 4 milyon üyesi var
- 350 çalışanı var
- 1000 marka ile işbirliği yapıyor
- Her gün 5 bin fotoğraf çekiliyor
- Aylık ziyaretçi sayısı 12 milyonBebek’teki evinde kurdu


300 bin dolar sermaye ile Mutlu’nun Bebek’teki evinin salonunda kurduğu Trendyol geçen yıl yayına geçti. 16 ayda 150 milyon dolar değere ulaştı. Sitenin ilk yatırımcısı Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli oldu. Ardından sitede internet pazarında yaptığı girişim satışları ile tanınan Sidar Şahin de ortak olarak yer aldı. İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ortaklığından bir hafta sonra Mynet ve Yonja’nın da yatırımcısı olan ABD’li Tiger Global 8.2 milyon TL’ye sitenin yüzde 20’sini aldı. Yüzde 85’e varan indirimlerle günde 10 bin ürünün satıldığı site 300 milyon dolar ciro hedefliyor. Sitenin küçük bir salonda başlayan yolculuğu 8 bin metrekarelik ofiste sürüyor.


Huffington Post’un kurucusu listede


Demet Mutlu’nun yanı sıra listede yer alan kadın girişimciler şöyle:
-Borderline Amazing Productions firmasıyla ABD’li yapımcı Chelsea Handler
-Elektrik üreten futbol ve basketbol topları yapan Uncharted Play firmasının kurucuları Jessica Matthews ve Julia Silverman
-Sosyal medyada pazarlama kampanyalarını yöneten Hearsay Social’la Clara Shih
-Haber sitesi The Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington
-Çevreci enerji şirketi SunRun’ın sahibi Lynn Jurich
-Yazılım şirketi Kenandy’nin patronu Sandy Kurtzig,
-Sağlık ürünleri firması Nova Ortho-Med ile Sue Chen
-Birçok firmanın kurulmasına önayak olan Arkansas Üniversitesi profesörü Carol Reeves
-Gayrimenkul şirketi SOHO China’nın sahibi Zhang Xin.

Kırıkkale’de trafik kazasıKırıkkale’de hızını alamayan bir otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen başka bir otomobile çarpması sonucu sürücü ağır yaralandı. İtfaiye ve sağlık ekipleri sürücüyü sıkıştığı yerden kurtarmak için zamanla yarıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber