Geri Dön

FRANSA’YA TÜRKİYE’Yİ YENİDEN ANLATACAĞIZ

Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyaretini değerlendiren AB Bakanı Bağış, “Almanya’nın bu yılki ihracatı 1.2 trilyon euro. Böylesine bir pazar boş bırakılamaz” dedi

FRANSA’YA TÜRKİYE’Yİ YENİDEN ANLATACAĞIZ

Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyaretine eşlik eden AB Bakanı Egemen Bağış ayağının tozuyla geziyi Milliyet’e değerlendirdi. Almanya’nın en büyük ekonomik partnerimiz olduğuna dikkat çeken Bağış, “Almanya’nın bu yılki ihracatı bizim 2023 hedefimizin üç katı (1.2 trilyon euro.) Böylesine büyük bir pazarı boş bırakmanın rasyonalitesi yok. 3 milyon vatandaşımız varken o köprüleri niye yıkalım” dedi.
Gerçekten de Almanya bugün Avrupa’nın lokomotif ülkesi. Avrupa Birliği’nin içine düştüğü ekonomik krizde bütün ülkelerin umut kapısı. Böyle bir dönemde Başbakan Erdoğan’ın Almanya’ya yaptığı ziyaretin önemine dikkat çeken Bağış sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakanın ziyaretinden üç gün önce de, AB’nin genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle Almanya’da yayınlanan bir gazeteye gönderdiği makalede, Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesi için bu ziyaretin tarihi bir anlam taşıdığını ve Alman bakanların da bu ziyarete bu hassasiyetle yaklaşması gerektiğini söyledi.’’ Erdoğan’la, Merkel’in her konuyu ele aldığını anlatan Bağış, “AB konusu da gündeme geldi. Bundan sonraki süreçte özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanlığı sonrası İrlanda başkanlığında daha aktif bir döneme geçilmesini bekliyoruz” dedi.

Merkel’in seçmenleri
Almanya Başbakanı Angela Merkel 25 Şubat’ta Türkiye’ye geliyor. Merkel’in Almanya’da seçim hazırlıklarının yaklaştığı bir dönemde Türkiye’ye gelmesi önemli. Bağış’a bunu da sordum.
Almanya’da bugün 3.5 milyona yakın Türk’ün yaşadığına dikkat çeken Bağış’ın değerlendirmesi şöyle oldu: “Bunun bir milyondan fazlası da seçmen. Sayın Merkel’in seçmenleri onlar. Merkel’in ziyareti bu seçmenlere vereceği mesajlar açısından da önemli.
Merkel’in Türkiye’ye yapacağı her ziyaret, Türkiye’nin Avrupalı kimliğini algılayabilmesi açısından faydalı olur. Başbakanımızla Merkel’in görüşmesi Türkiye’nin yurtdışındaki sefaretlerinin en büyüklerinden olan yeni Berlin büyükelçiliğinin açılması, Lufthansa ile THY arasındaki işbirliğinin artırılması, Türk Alman Üniversitesi’ne yönelik çalışmaların geliştirilmesi, Suriye’de yaşanan olaylar, vize konusu ve AB süreci açısından tarihi bir toplantıydı. Erdoğan ve Merkel yeni bir sayfa açtı. Bu sayfanın Merkel’in ziyaretiyle daha da taçlanarak 250 yıllık diplomatik geçmişi olan Türk-Alman ilişkilerine farklı bir boyut kazandıracağına yürekten inanıyorum.’’

‘Taç giyen başa akıl gelir’
Bağış, önümüzdeki pazartesi günü Fransız Parlamentosu’nda bir konuşma yapacak. Hatırlanacağı gibi Fransa ile Türkiye ilişkileri Ermeni soykırımını inkar yasası nedeniyle gerilmişti. Sarkozy’nin, AB ile yürütülen müzakere başlıklarında engelleyici bir rol üstlenmesi de ilişkileri dondurmuştu. Bağış’ın bu konudaki değerlendirmesi ise şöyle: “Taç giyen başa akıl gelir. Seçim döneminde edilen sözlere bakmamak lazım. Şimdi Fransa’nın çıkarları Türkiye ile iyi geçinmeyi gerektiriyor. Sarkozy döneminde engellenen 5 fasıl vardı. O beş faslı müzakerelere açmanın yollarını irdeleyeceğim. Fransızlarla yeniden temas kurma, yeni yönetime Türkiye’yi yeniden anlatma turu yapacağız bir anlamda.” Egemen Bağış dün TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Fransa Odalar Birliği Başkanı Andrea Marcon’u da ağırladı.

‘Bizi bırakmak istemiyorlar’
AB’nin Türkiye’yi bırakmak istemediğine vurgu yapan Bağış’ın AB’ye yönelik sözleri ise şöyle oldu: “Son gülen iyi güler, bizi kaçırmayın. Türkiye şu an Avrupa’nın sorunlarını çözebilecek birikime sahip bir ülke. Avrupalılar bunu görüyorlar. Türkiye’yi belki almaya hazır değiller. Ama kaybetmeye hiç hazır değiller. İleride Türkiye’yi kim kaybetti sorusunun muhatabı olmak istemiyorlar.”

Rusya'nın İdlib'e saldırılarında ölü ve yaralılar varRusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaşamını yitirdi, en az 9 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber