Geri Dön
Ekonomi'Gayrimenkul en az 2 yıl daha kral olur'

'Gayrimenkul en az 2 yıl daha kral olur'

Dövizdeki yükselişlerin emlak piyasasına daha sonra yansıdığına dikkat çeken Pasifik GYO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, "Değerlenmeler sürecek. Gayrimenkul en az iki yıl kral olacak" dedi.

'Gayrimenkul en az 2 yıl daha kral olur'

EBRU SUNGUR - Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, gayrimenkul sektöründe, pandemide başgösteren arz sıkıntısıyla yaşanan varlık değerlenmelerinin döviz piyasasındaki yükselmenin ardından hız kazanacağını öngördü. Fatih Erdoğan, bu değerlenmelerin en az iki yıl süreceğini tahmin ederek, "Gayrimenkul bu sürede kral olacak" dedi.

Hisselerinin dörtte birden fazlasını halka açmayı planlayan Pasifik GYO'nun halka arz sürecine ilişkin bilgi vermek amacıyla gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Fatih Erdoğan, bu toplantıda sektöre ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Gayrimenkul sektöründe arz sıkıntısının beş yıl daha sürebileceğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

‘Düşük faiz yansımadı’

"Sektörümüz son üç yıldır sekteye uğratıldı. Günah keçisi ilan edildi. Bürokrasinin gayrimenkul sektörüne fren yaptırması üretimin azalmasına, bu da arzda sıkıntıya yol açtı.

Kovid salgını sonrası dönemde ortaya çıkan arz kısıtları ve enflasyonist ortam gayrimenkul ve hisse senedi yatırımlarını daha da cazip hale getirdi. Yatırımcılar ev alamıyorlarsa GYO hissesi alabilir. Paraları az olsa bile fırsatları kazanca çevirebilirler."

"Emlak piyasası, her zaman döviz piyasasındaki yükselişi sonradan takip eder" diyen Fatih Erdoğan, dövizdeki son yükselişin etkisinin de emlak piyasasında peyderpey görüleceğini belirterek, "Gayrimenkul iki yıl kral olacak" ifadesini kullandı.

Finans sektörüne ilişkin saptamalarda da bulunan Fatih Erdoğan şöyle konuştu:

"Hükümetin ve Merkez Bankası’nın hedeflediği faiz indirimine bankalar direniyor. Faizlerdeki düşüş konut kredilerine henüz tam anlamıyla yansıtılmadı."

Halka arz geliri yeni projelere

Fatih Erdoğan, Pasifik GYO’nun halka arz sürecini şu sözlerle değerlendirdi:

“Bireysel yatırımcıya hem gayrimenkule hem borsaya yatırım yapma fırsatını bir arada sunuyoruz. Pasifik GYO portföy yapısı ile sektördeki birçok şirketten ayrışıyor. Tamamen proje geliştirmeye odaklı bir GYO’yuz. Portföyümüzde şu anda geliştirdiğimiz iki proje var, Merkez Ankara ve Next Level İstanbul.

Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u ile şirket borçlarını kapatıp işletme sermayesine destek sağlamayı hedefliyoruz. Halka arz gelirinin yüzde 70’lik bölümünü ise devam eden ve gerçekleşecek yeni projelerin geliştirilmesinde kullanacağız. Ana hedefimiz halka arz geliri ile önümüzdeki yıllarda geliştirilecek projelerin de finansman yükünün etkisini asgariye indirip, karlılığımızı azami oranda artırmak.”