Geri Dön
EkonomiGayrimenkulde göstergeler iyi

Gayrimenkulde göstergeler iyi

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER), raporuna göre geçen yılın son çeyreğindeki 483  bin 256 adet konut satışı, 2013’ten bu yana en yüksek satışın gerçekleştiği dönem oldu.

Gayrimenkulde göstergeler iyi

GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği ‘GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019 yılı 4’üncü Çeyrek Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, geçen yılın 4’üncü çeyreği, toplam 483 bin 256 adet konut satışı ile verilerin yayınlandığı 2013 yılından beri en yüksek çeyreklik satışın olduğu dönem oldu. Özelikle aralık ayı konut satış adedi 202 bin 74 adet gerçekleşerek tüm beklentilerin üzerine çıktı. 2019 yılı performansı özelikle ağustos ayı ve devamında gelen konut kredisi faiz indirimlerinden oldukça olumlu etkilendi ve yılı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 2’lik bir daralma ile kapattı. Yılın ilk 7 ayında yaşanan daralma yaklaşık yüzde 21 seviyelerindeydi.

 İkinci el yüzde 63

Rapora göre, geçen yılı farklılaştıran en önemli konulardan biri ikinci el satışların toplam satışlar içindeki payı oldu. Bu yıldan önceki son üç yılda yüzde 53 gibi hep aynı oran ile biten yıl geneli, bu yıl yüzde 63 seviyesine çıktı. Son çeyrekte yapılan satışların yüzde 30’u ipotekli satış oldu.

Konut satışları 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 1.9 azalarak 1 milyon 348 bin 729 oldu. 2019 Aralık ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47.7 artarak 202 bin 74 oldu.

CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber yangındaki son durumu anlattıCNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber , Kemerköy Termik Santrali çevresindeki yangına dair "Rüzgar biraz daha şiddetini yitirdi. Bu da sevindirici bir haber. Alevlerin daha hızlı kontrol altına alınması umuluyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler