Geri Dön
Ekonomi‘GES’e talep çok iyi’

‘GES’e talep çok iyi’

15 Haziran’da talep toplama işlemi başlatılan GES’e ilginin yoğun olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Talep toplama 22 Haziran’a kadar sürecek” dedi.

‘GES’e talep çok iyi’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gelire Endeksli Senete (GES) yoğun talep olduğunu açıkladı. Halkbank’ın Adana’da gerçekleştirdiği “Üreten Kadınlar Buluşması”nda konuşan Bakan Nureddin Nebati, şunları söyledi:

“Tasarruflarını milli paramız olan Türk Lirası’nda değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza yeni bazı enstrümanlar hazırladık ve ilan ettik. Bu kapsamda, tasarladığımız GES’i bireysel yatırımcılarımıza sunuyoruz. Bireysel yatırımcılarımız bundan faydalanabilir. Buna yönelik talepleri 15 Haziran’dan itibaren almaya başladık ve 22 Haziran’a kadar talep toplama süreci devam edecek. Şu anda da talepler çok iyi geliyor. GES’lerin getirisi yıllık minimum yüzde 23.04 olacak ve kupon getirileri vatandaşlara 3 ayda bir ödenecek. Bütçeye aktarılan hasılat paylarına göre, merkeze alınmış olan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden bu gelirin getiri miktarı artma potansiyeli de yüksek olma imkanı sağlayacaktır.”

KKM ödemeleri

Uygulamaya alınan Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı gibi destekleyici alternatif enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdıklarını belirten Bakan Nebati, bu hesaplara yapılan ödemelere ilişkin olarak şu bilgileri verdi:

“2021 Aralık ayında devreye aldığımız bu yöntemle, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı 10 puanın üzerinde azalmış, mevduatın vadesi ise iki katına çıkmıştır. KKM ayrıca döviz kuru istikrarına da katkı sağlamıştır. Bütçeden mart ayında 11.7 milyar lira, nisan ayında 4.6 milyar lira ve mayıs ayında 4.8 milyar lira olmak üzere toplam 21.1 milyar lira tutarında ödeme gerçekleşmiştir. Ayrıca, KKM uygulamasının bütçeye olası maliyeti bakanlığımız tarafından farklı senaryolar dahilinde yakinen takip ediliyor.”

Selektif kredi

İhracatçı şirketlerle sanayi şirketleri için kurumlar vergisini 1 puan indirerek uluslararası rekabetçilik düzeyini artırdıklarını kaydeden Nebati şöyle devam etti:

“Kredilerdeki selektif yaklaşımımızla, yatırımları desteklemeye yönelik kredileri önceliklendiriyoruz. Bu çerçevede 60 milyar lira tutarında Hazine destekli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Şimdi bu paket tamamlandıktan sonra yeni paketleri de devreye alma zamanı geliyor. Benzer şekilde ihracatçılara ve turizm sektöründe faaliyet gösteren girişimcilere uzun vadeli finansman sağlamak üzere 150 milyar liralık bir imkanı da hayata geçirdik. Bu adımlara ilave olarak, tüketici kredilerinde yüzde 5 olarak uygulanan BSMV oranını yüzde 10’a çıkartarak kredilerin üretime yönlendirilmesini, selektif kredi politikamızı daha da pekiştirerek ilerliyoruz. Bu adımın, aynı zamanda enflasyonla mücadele sürecine de katkı sunacağını düşünüyoruz.”

Kooperatiflerden büyük ihracat 

Kadın kooperatiflerinin sayısını ve niteliğini artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Nebati, Halkbank’ın yeni kurulan kooperatiflere finansman desteği, mevcut kooperatiflere de en uygun faiz oranıyla kredi imkanı sağladığını, eğitimler düzenlediğini söyledi. Nebati, “Tüm bu eforun amacı, öncelikle 81 ilde 81 Marka Kooperatifini çıkarmaktır. Ülkemizdeki 973 ilçemizin her birine taşıyarak 2023 yılında 1000 marka kooperatifimizi 1 milyar doları aşan ihracat yapabilen bir konuma getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘GES’e talep çok iyi’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, başarılı kadın girişimcilere temsili “Halkbank Kredi Belgesi” verdi.

125 bin kadın girişimciye 13.6 milyar liralık kredi

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile 125 bin kişiye 13.6 milyar liralık kredi sağladıklarını söyledi. Osman Arslan şu bilgileri verdi:

“Türkiye geneline baktığımızda kadın girişimci desteklerimize yönelik ilginin arttığını, kadınların iş hayatında var olma heyecanının yükseldiğini görüyoruz. Türkiye genelinde Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi’mizle haziran ayı itibarıyla 125 bin kadın girişimciye ve 13.6 milyar liralık kredi hacmine ulaştık. Alınan krediler, ağırlıklı olarak üretim kapasitesini artırma, yeni ekipman yatırımı, ürün geliştirme, işletme kurmak için başlangıç sermayesi olarak değerlendirilmiştir. Kadın girişimci kredilerinin sektörel dağılımına baktığımız zaman, kullanılan kredilerin birinci sırada ticaret sektöründe, ikinci sırada hizmet ve üçüncü sırada ise imalat sanayi sektöründe kullanıldığını görmekteyiz.” Gençleri de desteklediklerini aktaran Arslan şunları kaydetti:

“Üniversite mezunu, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kendi işini kurmuş olan 35 yaşını aşmamış girişimcilere yönelik genç girişimci kredimizi, 350 bin lira limitli ve 60 aya kadar vade fırsatıyla paylaşıyoruz.”