Geri Dön

Gramı 250 milyon $

Six ve 1010! gibi popüler oyunların yaratıcısı yerli oyun firması Gram Games, 250 milyon $’a Zynga’ya satıldı. Dünya devi grup, Türk şirketi ‘Peak Games’i de 100 milyon $’a satın almıştı.

Gramı 250 milyon $

Türk dijital oyun dünyası dev bir satışa daha tanık oldu. İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Gram Games, 250 milyon dolar nakit ve ek ödemeler karşılığında oyun devi Zynga’ya satıldı. Six, 1010!, Merge Dragons, Robi, RailroadGangs, Gran Tower en popüler oyunları arasında. Zynga, 2017 yılında da Türk mobil oyun şirketi Peak Games’in iki departmanını 100 milyon dolara almıştı.

Çok ilgi gördü

Gramı 250 milyon $

İstanbul ve Londra’da iki stüdyoda toplamda 77 çalışanıyla faaliyet gösteren ve innovatif bir mobil oyun stüdyosu olan Gram Games, Zynga’nın bünyesine katılıyor. Gram Games, çalışanlarına tanıdığı yıl içerisinde sınırsız tatil hakkı ile mesai ve alt üst ilişki kavramlarının bulunmamasıyla da tanınıyordu. Dünya çapında 170 milyondan fazla oyuncuya sahip Gram Games, bugüne kadar pek çok oyununu Amerika ve Avrupa mobil platformlarında da birinciliğe taşıma başarısını gösterdi. Geçen yıl geliştirdikleri yeni oyunları ‘Merge Dragons!’ ile de en çok kazanan ilk 50 oyun içerisine girmişti.

Gram Games’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Mehmet Ecevit, “2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu, Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız” dedi.

Six ve 1010! etkisi

Gram Games Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karamancı da, Gram Games’in oyun geliştirmedeki özgün ve etkili yaklaşımını, Zynga’nın uzmanlığıyla birleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ürettiğimiz 1010! ve Six! gibi oyunlarla dünyanın en başarılı bulmaca oyunu üreticileri arasında yer alıyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTEYİ YARIDA BIRAKTI, BU İŞE YÖNELDİ

Milliyet olarak 2015 yılında röportaj yaptığımız Gram Games’in kurucusu ve CEO’su Mehmet Ecevit, 1983 Mersin doğumlu. İlköğretim ve ortaöğretimini Mersin’de tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni kazandı. Ancak okulu ilk yılında bırakarak İstanbul’a geldi. İstanbul’a geldiği gün iş bulup çalışmaya başladığını anlatan Ecevit, kalacak yeri olmadığı için de dört ay boyunca çalıştığı yerde yatmak zorunda kalmış.

Eğitim hayatı boyunca program yazma konusunda kendini yetiştirmeye çalışan Ecevit, sonrasında ilk şirketi olan Oyun Stüdyosu’nu kurdu. Ekibiyle beraber ‘Sanalika’ adıyla Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sanal dünyasını geliştirdiklerini söyledi. Oyun Stüdyosu’ndaki ortaklığından ayrıldıktan sonra ise mobile yönelmek için başka bir şirket kurdu. Mobil oyunlara olan ilgi artınca da başarılı oyunlar üretmek amacıyla Gram Games’i, Kasım 2012 yılında 3 kişilik bir ekiple beraber hayata geçirdi. Diğer iki ortağın ayrılmasıyla tek başına yoluna devam etti.

Dünyada 1 milyar kişiyi oynatıyor

Satınalma işlemini gerçekleştiren Zynga CEO’su Frank Gibeau da, “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar” dedi. 2007 yılında ABD’de kurulan Zynga’nın oyunlarını, internet ve mobil platformlar uzerinden, bugün 1 milyar kişi oynuyor.

Zynga oyunları arasında FarmVille, Zynga Poker, Words With Friends, Hit it Rich! Slots and CSR Racing gibi popüler oyunlar var. Zynga’nın oyunları Apple iOS, Google Android, Facebook ve Zynga.com gibi pek çok farklı platformdan oynanabiliyor. Merkezi San Francisco’da bulunuyor.

Milliyet'te Gündem (21 Ekim 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber