Geri Dön

'Gümrük kapıları dezenfekte edildi'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı gümrük kapılarında her türlü önlemin alındığını belirterek, “Bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik. Kapılardaki kontrolümüz had safhada. Sağlık ve İçişleri bakanlıkları ile birlikte hareket ediyoruz. Girişlere kesinlikle izin verilmiyor” dedi.

'Gümrük kapıları dezenfekte edildi'

 

Kontrol had safhada

Pekcan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya geldiği toplantının ardından soruları yanıtladı. Pekcan, İran’da hızla yayılan salgın sonrası bu ülkeye açılan gümrük kapılarının kapatılmasına karşın Nahçıvan üzerinden girişlerin olduğu yönündeki iddialara ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

“Gümrüklerle ilgili her türlü tedbiri aldık. Gümrük ekiplerimizi kıyafetler ve maskelerle donattık. Dilucu dahil bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik. Kapılardaki kontrolümüz had safhada. Sağlık ve İçişleri bakanlıkları ile birlikte hareket ediyoruz, sürekli iletişim halindeyiz. Kapılarla ilgili her türlü önlemi aldık, girişlere kesinlikle izin verilmiyor.”

Ürün müzakeresi

Çin’deki salgın nedeniyle buradan ithalat yapan ülkelerin Türkiye’ye yönelmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin sorular üzerine Pekcan, AB büyükelçileri ile yaptıkları toplantılarda, ülkeler arasındaki tedarik zincirini daha da derinleştirmek ve güçlendirmek açısından görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Pekcan, Türkiye’den tedarik edilebilecek ürünlerin çeşitlendirilmesi açısından büyükelçilerle mutabakat sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye hem güvenilir, hem kaliteli, hem de rekabetçi tedarikçi konumunda. AB ülkelerine yakın olması da Türkiye için avantaj ancak bunların hepsi bir süreç. Şu anda sadece teklifler alınıyor, anlaşmalardan siparişlere dönüşen bir şey yok. Teslimle ilgili görüşmeler yapılıyor. Daha önceden ulaşamadıkları bazı firmalara, bu kanaldan irtibata geçtiklerinden bahsediyorlar ama bunun tedarikçi onay süreci, deneme üretim süreci, sipariş anlaşmasına dönüş, üretim ve lojistik süreçleri var. Bunlar geceden sabaha olacak bir şey değil. İhracat açısından belki yılın ikinci çeyreğinde bunun etkisini görebiliriz. Bir taraftan da İran ve Çin bizim de ihracatçı olduğumuz ülkeler. İhracatın kesilmesinin etkisi aynı gün görülürken, artması sürece bağlı, bunun göz önüne alınması lazım.”

Rusya’nın domates kotası

Pekcan, Rusya’nın domateste Türkiye’nin ithalat kotasını 200 bin tona yükseltmesine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

“Esasında Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) üyesi olarak Rusya’nın yaptığı bu uygulama doğru değil. Ayrıca kotayı ‘rotatif kota’ olarak uygulamıyorlar. Bazı ürünlerde ülkelerle anlaşmanızda yıllık kota uygulayabiliyorsunuz ama bu yıldan yıla rotatif olarak uygulanabilir. ‘Doldu, bu yıl kota bitti’ şeklindeki bir uygulama normalde olmaması gereken bir durum. Bunu en üst düzeyde gerek bakanlığımız gerek Tarım ve Orman Bakanlığı yakinen takip ettik, karar onandı. Yapılan uygulama zaten DTÖ kurallarına uygun değil ama sağ olsunlar 200 bine çıkardılar, herhalde devam edecek.”

Hindistanlı iş adamı koronavirüse karşı altın maske takıyorHindistan’da bir iş adamı koronavirüsten korunmak için yaklaşık 4 bin dolar (27 bin 500 lira) değerinde altın maske yaptırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber