Geri Dön
EkonomiHAVALİMANI GİBİ HIZLI TREN GARI!

HAVALİMANI GİBİ HIZLI TREN GARI!

Havalimanı gibi tasarlanan 235 milyon dolarlık Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın yüzde 80’i tamamlandı. Cengiz-Limak-Kolin ortaklığı yeni hatlara da talip olacak

HAVALİMANI GİBİ HIZLI TREN GARI!

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi’nde (ATG) sona yaklaşıldı. Eski gar, metro, havaalanı bağlantılarıyla yükselen proje, mayıs ayında açılacak. Toplam 235 milyon dolar yatırım yapılacak gar, 2013 yılında Cengiz-Kolin-Limak ortaklığıyla alınmıştı. Yeni gar, tıpkı havalimanları gibi, konaklama, alışveriş, toplantı alanlarıyla şekillendirildi.

Gar içinde 140 odalı otel, yeme-içme alanlarını da kapsayan 185 mağaza, kiralanabilir toplantı ofisleri ve 2500 araçlık otopark yer alacak. Konseptin Türkiye, hatta tüm dünyaya örnek oluşturacağını belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, garın bir buluşma merkezi olacağını vurguladı.

Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen Ankara Tren Garı ihalesini 2013 yılında 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek kazandıklarını hatırlatan Özdemir, “Projenin yüzde 80’ini tamamlamış bulunuyoruz. Yaptığımız 235 milyon dolarlık yatırımın 170 milyon dolarlık kısmını Denizbank’tan 15 yıl vadeli kredi olarak kullandık. Kalan kısmını da öz kaynaklarımız ile karşılıyoruz” dedi.

Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garına yeni eklenecek seferlerle birlikte yoğun ilgi oluşacağını belirten Özdemir, şunları söyledi:

“Şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve İstanbul yüksek hızlı tren seferleri yapılıyor. Ancak hızlı trene öyle yoğun bir ilgi var ki, şehir ve sefer sayıları hızla artacaktır. 2016’da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren bağlantıları eklenecek. Takip eden yıllarda ise Antalya, Adana, Erzincan ve Kars bağlantılarının da açılmasının planlandığını tahmin ediyoruz.”


‘Tüm ihalelerde varız’

Özdemir, Türkiye’nin şu anda yüksek hızlı tren demir yolu hattı uzunluğu bakımından, bin 213 kilometreyle, dünyada bir çok ülkeyi geride bıraktığını, Avrupa’da 6’ncı, dünyada ise 8’inci sırada yer aldığını söyledi. Özdemir, “Ankara, yüksek hızlı tren garlarının ilk ihalesiydi. Havalimanı işletir gibi ele aldık. Türkiye’de bir ilki yaptık. Biz ortaklık olarak bundan sonraki ihalelerde de iddialı olacağız. Yurt dışında da olmak üzere bütün bu projelerde ilgili olmak üzere karar aldık” dedi.

‘Şimdi bizi gören rekabeti artırır’
İhaleyi tek teklifi vererek alan Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumu olarak şaşırdıklarını belirten Mehmet Cengiz, “İhaleye çok büyük ilgi olur, herkes gelir dedik ama projeye bizden başka teklif veren olmadı, şimdi burayı gören artık rekabeti artırır” dedi.
TCDD, demiryollarında Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinin ilk kez uygulandığı Ankara YHT Garı için ilk olarak 20 Ocak 2011’de ihaleye çıkacağını duyurmuştu. Şartname satın alan firmaların tesisin altından geçmesi planlanan metronun sıkıntı yaratabileceği yönündeki çekinceleri nedeniyle ihale 22 Şubat 2011’e ertelenmişti.

İptal edilmişti
Bu tarihte de firmaların talebi nedeniyle 2 Mart 2011’e ertelenen ihaleye, Limak İnşaat ve Hindistan merkezli GMR Infrastructure Ortak Girişimi ile İÇTAŞ ve Cengiz İnşaat Ortak Girişimi teklif vermişti.
Projenin ihalesi daha sonra iptal edilmişti. TCDD, daha sonra ihalenin, YİD modeliyle 17 Temmuz 2012’de yapılacağını duyurmuş ancak şartnameyi alan firmaların talebi üzerine ihale 28 Ağustos 2012’ye ertelenmişti.
‘İstanbul garı Haydarpaşa’da yapılabilir’
Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Ankara Tren Garı’nın model alınarak mutlaka İstanbul’da da yapılacağını kaydederek, Haydarpaşa’yı işaret etti. Cengiz, “Haydarpaşa civarı düşünülüyor, ama bilmiyoruz. Sonuçta büyük ve değişik bir çalışma İstanbul. İstanbul’da hem Avrupa, hem Anadolu yakasında düşünülüyor” dedi.
Türkiye’nin kamu-özel ortaklığının (PPP) en iyi örneklerinden olduğunu vurgulayan Özdemir ise, gar, otobüs terminali gibi pek çok işletmenin bu model örnek alınarak yapılabileceğini söyledi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yardım almaya gittiler, hesaplarına yatan paraya inanamadılarŞanlıurfa’da, PTT'den çocuklarının eğitimi için yapılan 'Şartlı Nakit Transferi' yardımını almaya gittiklerinde, hesaplarındaki yüklü miktardaki ödemeyi fark eden Ramazan Kızılkaya, Fahri Baksever ve Halil İbrahim İstemil, fazla olan toplam 41 bin 180 TL'yi iade etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler