Ekonomi Hazine'den 'altın' için yeni karar! Piyasayı nasıl etkileyecek? Ekonomist Hikmet Baydar cevapladı

Hazine'den 'altın' için yeni karar! Piyasayı nasıl etkileyecek? Ekonomist Hikmet Baydar cevapladı

28.03.2024 - 07:19 | Son Güncellenme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarına yönelik önemli bir adım attı. Buna göre Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası'na işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis edildi. Peki bu karar piyasayı nasıl etkileyecek? Ekonomist Hikmet Baydar merak edilenleri milliyet.com.tr'ye cevapladı.

Hazineden altın için yeni karar Piyasayı nasıl etkileyecek Ekonomist Hikmet Baydar cevapladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarına yönelik önemli bir adım attı. İthalat kotasının etkileri ve artan talep nedeniyle bir süredir kuyumcularda altın bulmakta zorluk çekiliyordu.

Haberin Devamı

Bakanlık, Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası'na yetkilendirilmiş kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis etti.

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Baydar açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Son zamanlarda iç piyasada altın sıkıntısı fiyatlarda da oynaklıklara neden oluyordu. Altın talebine rağmen yetersiz arz ister istemez iç piyasada fiyatların olması gerekeni üzerine çıkmasına neden oluyordu. Bu durum bir miktar düzelecektir ve fiyatlar normale daha yakın olacaktır diye düşünüyorum. Seçim öncesi altın talebinin fazla olması da bu sıkıntıyı tetikliyordu. Dolayısıyla seçim sonrasında piyasa daha da rahatlayabilir.

Haberin Devamı

ÖDEMELER BANKAYA YAPILACAK

Yeni düzenlemeyle birlikte işleyiş şu şekilde olacak; Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri tarafından ilgili ayın ilk 3 iş günü (örneğin Nisan ayı için 1-2-3 Nisan tarihlerinde) içerisinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine yetki belgeleri ile birlikte ya da altinihracatdestek@vakifkatilim.com.tr e-posta adresine yetki belgelerinin taranmış hali ile birlikte talep ettikleri işlenmemiş altının kilogram olarak miktarını belirterek başvuruda bulunulacak,

Banka tarafından ilgili kuyum işletmesine satın alabileceği miktarın bildirilmesini (örneğin Nisan ayı için 4 Nisan tarihinde) müteakip 3 iş günü içerisinde (örneğin Nisan ayı için 5-8-9 Nisan tarihlerinde) kuyum işletmesi tarafından bankaya ödeme yapılacaktır., Yapılacak ödemeleri müteakiben ilgili banka tarafından işlenmemiş altın ithalatı gerçekleştirilerek hak sahiplerine İstanbul'daki şubelerinde teslim edilecektir.

MAKASIN KAPANMA İHTİMALİ YÜKSEK

Diğer taraftan; bir kuyum işletmesi tarafından aynı ay içerisinde birden çok bankaya talep iletilmemesi gerekmekte olup aksinin tespiti halinde söz konusu kuyum işletmesinin tüm talepleri iptal edilecek. O yüzden tek bankayla işlemin yapılması gerekiyor. Görüleceği üzere ziraat ve vakıf katılım üzerinden işlemler yapılacak.

Haberin Devamı

250 TL makasın kapanma ihtimali yüksek ancak seçimden sonra bu olabilir gibi görünüyor. Şimdilik talebin yoğunluğu nedeniyle etki fazla olmayabilir. Fiyatlarda gerileme olmaz sadece işçilik bir miktar düşebilir. Ancak altın onsusd fiyatı düşmedikçe gram altında önemli bir gevşeme beklemiyoruz. Gram altında teknik olarak yön hala yukarı. 2330 TL seviyeleri test edilebilir gibi görünüyor."