Geri Dön
EkonomiHesapları çalıp para istiyorlar!

Hesapları çalıp para istiyorlar!

Sosyal medya hesap hırsızlığı yeniden hortladı. Sık sık gündeme gelen bu yöntemle para talep eden siber dolandırıcılar, işleri büyüttü.

Hesapları çalıp para istiyorlar!

 

HANİFE BAŞ

“Sosyal medya hesabım ele geçirildi, benden gelen mesajlara cevap vermeyin... Instagram hesabım hacklendi, benim adımla para isteyenlere para göndermeyin...”

Son dönemde bu tarz gönderileri yine görmeye başladık. Sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye yönelik saldırılarda artış var.

Eset Türkiye Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, sosyal medya hesaplarına yapılan saldırıların pandemide hız kesmediğini söyledi. Erginkurban, bu yöntemin zaman zaman büyük saldırılar gerçekleştiğinde dikkat çektiğine işaret ederek, “Son dönemde yine artış yaşanıyor. Bu tür saldırıların popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri saldırganların kısa bir sürede ve az çabayla kitleleri etkileyebilmeleri. Motivasyon çoğunlukla her zamanki gibi para. Facebook, Twitter, Instagram, Reddit ve yeni platform ClubHouse bildiğimiz sosyal medya hesaplarından” dedi.

Bu saldırılarda para dışında yeni bir motivasyon kaynağı olarak siyasi propagandayı gördüklerini dile getiren Erginkurban, “Sosyal medyanın son yıllarda haber kaynağı olarak da kullanılmaya başlanmış olması sonucu kitleleri etkilemek için trol orduları kurulduğunu görüyoruz. Gerçek hesaplar ele geçirilerek bot ağlarına dahil ediliyorlar ve siyasi propaganda aracı olarak kullanılıyorlar” tespitinde bulunuyor.

Harekete geçin...

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, pandemi döneminde herkesin sosyal medya uygulama kullanım oranlarının arttığını, özellikle bu alanda kullanıcı zafiyetlerini yakalayan siber saldırganların kolay yoldan kazanç sağlayabildikleri alanlara yöneldiğini söyledi.

Son dönemde Instagram hesaplarının çalındığına sık sık şahit olduğumuzu dile getiren Akkoyunlu, dönemsel olarak hangi sosyal mecra ön plandaysa, hesap ele geçirme saldırılarının bu mecralarda yoğunlaştığını anımsattı.

Hesap bilgilerini çalanların genelde arkadaş grubundan para talep ettiğini aktaran Akkoyunlu, “Burada hızlı ve ‘ne koparsam kar’ şeklinde senaryolar yazılıyor. Banka çalışanı bir kişinin Facebook hesabından arkadaşlarına mesaj atılarak, kredi çıkarmak için kimlik bilgilerini toplandığına da şahit olduk. Instagram üzerinde taciz, zorbalık ve rezil etme gibi hedefli saldırıların olduğunu da söyleyebiliriz” dedi.

Alev Akkoyunlu, hesabı ele geçirilenlere de şu öneride bulundu:

“’Artık hesap ele geçirildi ve olan oldu’ diye düşünmemek lazım. Çoğunlukla sosyal medya uygulamalarının bu alanda kullanıcı istismarını önlemek için hızlı dönüş sağladıklarını söyleyebilirim.”

Hesabınızı korumak için işte 4 önlem

Can Erginkurban, sosyal medya hesabını çaldırmamak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

1 “Sosyal medya hesabının ele geçirildiğini düşünen kişiler eğer önceden önlem aldılarsa ele geçirilen sosyal medya hesabının yardım merkezine başvurabilirler.

2 Hesabınız ele geçirilmeden önce önlem almak her zaman çok önemli. Hemen her sosyal medya platformu 2 aşamalı kimlik doğrulama (2FA) sağlıyor. 2FA sayesinde platforma giriş yaptığınız parola dışında telefonunuzda bir uygulama ile üretilen veya size SMS ile gönderilen ikinci bir parolanız oluyor. Bu şekilde hesabın ele geçirilmesi daha da zorlaşıyor. İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini mutlaka aktif edin.

3 Bazı uygulamalar sosyal medya hesabınız ile giriş yapabileceğinizi söylüyor. Bunlara hesabınızla giriş yapmayın.

Mutlaka güçlü zor tahmin edilebilir ve her sosyal medya hesabınız için farklı parolalar kullanın.

4 Tanımadığınız ve güvenliğinden emin olmadığınız Wi-Fi ağlarından internete bağlanmayın. Mesela bir otelin veya restoranın Wi-Fi ağında yapacağınız her iletişimin başkaları tarafından izlenebilir ve değiştirilebilir olduğunu unutmayın.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sevgilisinin kullandığı cipin altında kalan tekstilci öldü! Yeni görüntüler ortaya çıktıDenizli’nin Pamukkale ilçesinde, Dilek Kuşcu'nun (34) sevgilisi Murat Avcı'nın (41) yerde yatarken üzerinden ciple geçerek ölümüne neden olduğu anların güvenlik kamerası kayıtlarına DHA ulaştı. Görüntüde Avcı'nın ciple sürüklenmesi, Kuşcu'nun ciple yerde yatan sevgilisinin üzerinden geçmesi yer alıyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler