Geri Dön
Ekonomi‘HÜRJET’ göründü!

‘HÜRJET’ göründü!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ/TAI), Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı’nın (HÜRKUŞ) jet versiyonu olarak  başlattığı “HÜRJET” Projesi’nin konsept tasarımına ilişkin görüntüsü ortaya çıktı.

‘HÜRJET’ göründü!

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) bağlı ortaklıklarından TUSAŞ, vakfın 30. kuruluş yıl dönümünde kapılarını vatandaşlara açarken, burada “HÜRJET” Projesi’nin konsept tasarımına ilişkin görsel de yer aldı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HÜRJET Projesi’nin yönetim kurulundan geçtiğini ve başladığını söyledi. Kotil, “Bunun 6 aylık mimari çalışma dönemi var. Yönetim kurulundan aldığımız bütçe bu dönem için. Bu aslında projenin ön çalışması. Devletin bize bunu sipariş vermesini bekliyoruz” dedi.

İki yeni helikopter

Aynı zamanda Small-GEO uydu projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Kotil, “Bununla ilgili teknoloji geliştirme Türkiye’de var. Sıfırdan başladık ve yapacağız. Ticari bir proje bu. Hem TÜRKSAT’a satma durumumuz olabilir, dünyada bunun çok taliplisi var” diye konuştu.

İki yeni helikopter projesi de başlattıklarını anlatan Kotil, “ATAK helikopterinin bir üst versiyonunu yönetim kurulumuzdan aldığımız izinle konsept olarak başlattık. Bir de Genel Maksat Helikopteri Projemiz var, 10 tonluk. Sikorsky ile bir projemiz var ama bunu da tümüyle yerli bir proje olarak başlattık. Yeni insansız uçak projesi başladı, daha büyük yük taşıyabilecek” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bahçedeki motosikleti böyle çaldılarÜmraniye'de bir evin bahçesine motosikletle gelen iki kişi park halindeki başka bir motosikleti çalarak kayıplara karıştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler