Geri Dön

İdealkent Ödülleri sahiplerini buldu

Kente ve kent halkına pozitif katkı sağlayan projelere verilen Uluslararası İdealkent Ödülleri, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nda (UNESCO) düzenlenen törende sahiplerini buldu.

İdealkent Ödülleri sahiplerini buldu

Kent Araştırmalar Enstitüsünce UNESCO’nun Paris’teki genel merkez binasında düzenlenen ödül töreni öncesinde ‘Şehirlerin Geleceği ve Uluslararası Örgütlerin Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesindeki Rolü’ başlıklı panel gerçekleştirildi.

‘Paylaşımlı’ sistem

Panelde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, yerel değerlerin kentlerde özenle korunduğunu ve sürdürülebilir şehirleşmenin önemli unsurlarından biri kabul edildiğini söyledi. Karatepe, kentlerin arasında gerçekleşen ilişkilerin kültür içerikli olduğunu dile getirerek Türkiye’deki şehirlerle yurt dışındaki şehirler arasında ilişkiler geliştirilmesinin teşvik edildiğini söyledi.

Kent Araştırmaları Enstitüsü Genel Direktörü Emir Osmanoğlu, kentte çıkan bir sorunun veya güzel bir uygulamanın diğer kentleri de etkilediğini kaydetti. Kentlerinin sorunlarının çözümü ve kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi için uluslararası iş birliklerinin son derece önemli olduğu görüşünü paylaşan Osmanoğlu, her şehrin kendine özgün sorun ve imkanlarıyla sakinlerini daha iyi bir yaşam sunabilmek için mücadele verdiğini anlattı.

Üniversite yerleşkelerinde öğrencilere, cep telefonuna yüklenen uygulama ile ekonomik şartlarda bisiklet kiralama hizmeti veren ve ‘Nesil Paylaşımlı Bisiklet Sistemi’ ödülüne layık görülen Unibike’nin Yönetim Kurulu Başkanı Güven Akıncı, ödül töreninde yaptığı açıklamada, “Sistemimiz çok beğenildi. Kentlerde de uygulamak için belediyelerle görüşüyoruz. Avantajımız, ekonomik bir hizmet üretebiliyor olmamız” dedi. Akıncı sistemin Ege, Akdeniz, Selçuk, İnönü ve İzmir Teknoloji  Üniversitelerin kampüslerinde uygulandığını söyledi.

İstanbul'da sağanak yağış etkisini gösteriyor!Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış başladı. Bazı yerlerde yolları su bastı. Sağanak dolayısıyla başta Bakırköy, Bağcılar, Güngören ve Zeytinburnu olmak üzere birçok ilçede yollarda su birikintileri oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber