Geri Dön
EkonomiIFC, TEB’i dünyaya örnek gösterdi

IFC, TEB’i dünyaya örnek gösterdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, kredilerinin yüzde 70’ini ticari ve sanayi şirketlerine kullandırdıklarını bildirdi

IFC, TEB’i dünyaya örnek gösterdi

TEB’in bugüne dek 33 ilde düzenlediği TEB KOBİ Akademi’nin Gaziantep’teki toplantısında konuşan Civil, KOBİ’lerin toplam istihdamın yüzde 75’ini gerçekleştirdiğini, üretimin de yaklaşık yüzde 60’ını sağladığını söyledi. KOBİ’lerin iki türlü sıkıntısı olduğunu ifade eden Civil, birinin finansman olduğunu hatırlattı.
KOBİ’lerin bazen yatırımları kısa vadeli kredilerle finanse ettiğini, parite riski aldığını anlatan Civil, KOBİ’lerin büyüme yönetimi konusunda da darboğazda olduğunu söyledi. KOBİ bankacılığında KOBİ’lerle bir partner ilişkisi kurduklarını anlatan Civil, KOBİ’lerin teknoloji ağırlıklı ürünler üretmeleri gerektiğine dikkati çekti.
TEB’in kredilerin yüzde 70’ini ticari ve sanayi şirketlerine kullandırdığını bildiren Civil, yüzde 70’lik kısmın yüzde 40’nın ise KOBİ’lere kullandırıldığını kaydetti.
Civil tasarrufu teşvik konusunda ise, “Tüketimi kısmadan tasarrufu artırmamız gerekiyor. Tasarruf artarsa cari açığı aşağıya çekebiliriz” dedi.
Varol Civil, mevduatların uzun vadeye yayılmasının teşvik kapsamında olabileceğini, munzam karşılıkların uzun vadede daha cazip hale getirilebileceğini ve altının yastık altından ekonomiye kazandırılabileceğini söyledi.
TEB’in KOBİ bankacılığında finans dışı danışmanlık hizmetleriyle Dünya Bankası’nın iştiraki IFC tarafından dünyanın en iyi 3 bankasından biri olarak gösterilmesinden gurur duyduklarını belirten Civil, “Danışman banka anlayışını Türkiye’ye kazandırdık” dedi. Civil şöyle konuştu:
“IFC’nin genel yaklaşımı bütün ülkelerde KOBİ’lerin finansa daha iyi ulaşmalarını, ülke ekonomilerinin KOBİ’ler kanalıyla büyümelerini sağlamak, yani KOBİ’leri geliştirmek. O nedenle bizim bu yaklaşımımız çok cazip geldi. Dolayısıyla bu modeli, bu KOBİ’lere finansal olmayan hizmet modelini dünyada tanıtmak istiyorlar.”

İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da otobüs şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
Sahilde şoke eden an! Yol aniden çöktü
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Geri sayım başladı! Seyahat süresi 35 dakikadan 7 dakikaya düşüyor
AFP Türkiye'den geçti! Dünya bu kareleri konuşuyor
Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
15 yıl yanağında fark etmedi! Tesadüfen görüldü, operasyon başladı
İkiz bebek bekleyen Seray Sever'den karnı burnunda yeni poz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler