Geri Dön

IFC, TEB’i dünyaya örnek gösterdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, kredilerinin yüzde 70’ini ticari ve sanayi şirketlerine kullandırdıklarını bildirdi

IFC, TEB’i dünyaya örnek gösterdi

TEB’in bugüne dek 33 ilde düzenlediği TEB KOBİ Akademi’nin Gaziantep’teki toplantısında konuşan Civil, KOBİ’lerin toplam istihdamın yüzde 75’ini gerçekleştirdiğini, üretimin de yaklaşık yüzde 60’ını sağladığını söyledi. KOBİ’lerin iki türlü sıkıntısı olduğunu ifade eden Civil, birinin finansman olduğunu hatırlattı.
KOBİ’lerin bazen yatırımları kısa vadeli kredilerle finanse ettiğini, parite riski aldığını anlatan Civil, KOBİ’lerin büyüme yönetimi konusunda da darboğazda olduğunu söyledi. KOBİ bankacılığında KOBİ’lerle bir partner ilişkisi kurduklarını anlatan Civil, KOBİ’lerin teknoloji ağırlıklı ürünler üretmeleri gerektiğine dikkati çekti.
TEB’in kredilerin yüzde 70’ini ticari ve sanayi şirketlerine kullandırdığını bildiren Civil, yüzde 70’lik kısmın yüzde 40’nın ise KOBİ’lere kullandırıldığını kaydetti.
Civil tasarrufu teşvik konusunda ise, “Tüketimi kısmadan tasarrufu artırmamız gerekiyor. Tasarruf artarsa cari açığı aşağıya çekebiliriz” dedi.
Varol Civil, mevduatların uzun vadeye yayılmasının teşvik kapsamında olabileceğini, munzam karşılıkların uzun vadede daha cazip hale getirilebileceğini ve altının yastık altından ekonomiye kazandırılabileceğini söyledi.
TEB’in KOBİ bankacılığında finans dışı danışmanlık hizmetleriyle Dünya Bankası’nın iştiraki IFC tarafından dünyanın en iyi 3 bankasından biri olarak gösterilmesinden gurur duyduklarını belirten Civil, “Danışman banka anlayışını Türkiye’ye kazandırdık” dedi. Civil şöyle konuştu:
“IFC’nin genel yaklaşımı bütün ülkelerde KOBİ’lerin finansa daha iyi ulaşmalarını, ülke ekonomilerinin KOBİ’ler kanalıyla büyümelerini sağlamak, yani KOBİ’leri geliştirmek. O nedenle bizim bu yaklaşımımız çok cazip geldi. Dolayısıyla bu modeli, bu KOBİ’lere finansal olmayan hizmet modelini dünyada tanıtmak istiyorlar.”

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber