Geri Dön
Ekonomiİklim değişikliğine karşı sigorta kalkanı

İklim değişikliğine karşı sigorta kalkanı

Birleşmiş Milletler’in (BM) Küresel İklim Riski Endeksi’ne göre iklim değişikliği 2017 yılında Türkiye’de 1.9 milyar dolarlık bir hasara yol açtı.

İklim değişikliğine karşı sigorta kalkanı

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, “Dünyayı iklim değişikliği kaynaklı gıda ve su krizleri bekliyor” dedi. Gölpınar, şunları söyledi:

“Deniz seviyesi yükselerek, tarım alanlarını daraltıyor, sel, fırtına artıyor; ormansızlaşma yüzünden erozyon, kuraklık artıyor; karların erimesi, sel çığ, sel, taşkına neden oluyor. Dolu yüzünden araçlar çok ciddi zarar görüyor, evlerin ve ofislerin pencereleri, çatıları hasar görüyor. İçeri giren yağmur suları elektronik cihazları bozuyor. Hortum sebebiyle seralar, ürünler zarar görüyor. Bu hasarlara karşı en iyi korumanın sigorta olduğunu görüyoruz. Hasarı ödeyerek daha büyük krizlerin ortaya çıkmasını engelliyoruz.”

‘Ağaçlandırmaya destek oluyoruz’

Küresel ısınmanın en büyük nedenlerinin karbondioksit ve sera gazı salımının artması ile ormansızlaştırma olduğunu söyleyen Gölpınar, şöyle konuştu:

“Doğa Sigorta olarak, TEMA ve çalışanlarımızın işbirliği ile ağaçlandırma faaliyetlerine destek oluyoruz. İklim değişikliği ile mücadele belki de yıllar alacak. Buna adapte olup kendimizi korumanın yollarını aramalıyız.  Hasar sonrası hızlıca ödemeleri gerçekleştirerek sigortalılarımızın hayatına kaldığı yerden devam etmelerine destek oluyoruz. ‘Doğa Konut Paket Sigorta Poliçesi’ne sahip olan sigortalılarımızın herhangi bir tabiat olayı sonucu gördükleri zararı karşılıyoruz. Serası veya tarlası zarar gören çiftçilerimizi de TARSİM ile güvence altına alıyoruz” dedi.

Kayseri'de feci ölümKayseri'de misafir olarak kaldığı arkadaşının evine havalandırma boşluğundan girmeye çalışırken sıkışan kişi, hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler