Geri Dön
EkonomiİLACI İNGİLİZLERE SATTI RUSLARLA YANDEX’E GİRİYOR

İLACI İNGİLİZLERE SATTI RUSLARLA YANDEX’E GİRİYOR

İşadamı Ethem Sancak, Hedef Alliance’daki hisselerini yabancı ortağına satıp internet işine adım atıyor. Sancak’ın ortaklık görüşmeleri için Ruslarla masaya oturduğu Yandex’in yüzde 7.4 hissesine yabancı fonlar geçen yıl 600 milyon dolar ödedi

İLACI İNGİLİZLERE SATTI RUSLARLA YANDEX’E GİRİYOR

İlaç dağıtım sektörünün duayenlerinden Ethem Sancak bu alandan tamamen çıkarken, uluslararası alanda ses getirecek global bir yatırıma hazırlanıyor.
Sancak, Rusların, google’a rakip olarak çıkardığı arama motoru Yandex’e ortak olmak için gün sayıyor. Daha önce piyasanın önde gelen ilaç şirketlerinden Hedef Alliance’ın çoğunluk hisselerini İngiliz eczacılık şirketi Alliance Boots’a satan Sancak, elinde kalan yüzde 20 hisseyi yine Boots’a satıyor. Satışın yapıldığı dönemde kalan hisselerin satışında İngilizlerin öncelikli olacağı şartı vardı. Sancak sektörden çıkmak isteyince İngilizler kalan yüzde 20’ye de talip oldu. Yüzde 20 hissenin satışını tamamlayan Sancak buradan gelen parayla Yandex’e ortak olma hedefinde. Taraflar pazarlık görüşmeleri için masada...Sancak’ın masadan mutlu kalkması, ortaklığın birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor.

‘Yalçındağ ile ortak olacağız’
Sancak, İlaç sektöründe Türkiye’nin en büyükleri arasında yer almasına karşın bu alandaki heyecanını yitirmiş. Yaptığımız görüşmede, “İlaç sektöründen neden çıkıyorsunuz?” sorumu şöyle yanıtladı:
“Yıllarca severek bu sektörde çalıştık. Güzel şeyler yaptık, İngilizler bunu gördü, gelip ortak oldu. Yüzde 20 hissem kalmasına karşın yönetimi devam ettirmemi istediler. Biliyorsunuz çoğunluk hissemizi İngilizlere satmıştık. Şimdi kalan yüzde 20 hisseyi de tamamen satıp sektörden çıkıyorum. İlaç işi artık bana heyecan vermiyor. Teknoloji işlerine bir süredir zaten girmiştik. Oğlumun başında olduğu bir teknoloji şirketimiz var. Yandex’le teknoloji sektörüne büyük bir adım atarken bölgeye açılma vizyonumuzu da gerçekleştirebiliriz. Mehmet Ali Yalçındağ ile birlikte, ortaklık için yürüttüğümüz görüşmeler sonuçlanmak üzere. Ruslarla anlaşma sağlarsak internet medyasında Yalçındağ ile birlikte ortak olacağız. Yandex, Google ile büyük rekabetinde Türkiye’yi merkez yapmak istiyor. Biz de ilgilendiğimizi söyledik. Gelecekteki bütün işlerimin hedefi Asya pazarı olacak.”
Yandex’in kurucusu teknoloji dahisi Arkady Volozh Rusya’nın Bill Gates’i olarak kabul görüyor. Önceki gün itibariyle piyasa değeri 11.5 milyar dolar düzeyindeydi.
Geçen yıl mart ayında gerçekleşen küçük bir hisse satışı Sancak ve Yalçındağ ikilisinin nasıl bir operasyonu imza atmak üzere olduğunu gösterebilir. Geçen yıl Yandex’in hisselerinin yüzde 7.4’ü yabancı fonlara satıldı. Ne kadara derseniz? Yabancı fonlar yüzde 7’lik hisseye tam 600 milyon dolar ödedi. 2011’de New York’ta Nasdaq’a kote olan Yandex halka arzdan 1.4 milyar dolar para topladı.

Rusların en çok ziyaret ettiği site
Yandex, Rusya’nın en büyük arama motoru. Rusya’da yüzde 80 pazar payı ile Google’ı solluyor. Tüm dünyada ise beşinci olan Yandex birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi konumunda. Yandex’in ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet veriyor. İnternette arama motoru pazarında Google, Bing gibi ABD’li şirketlerden sonra gelen Rusya merkezli Yandex’in Türkiye operasyonlarının başında Mehmet Ali Yalçındağ var.

FERİT ŞAHENK’LE ÇİFTLİK KURACAK
İşadamı Ethem Sancak, satıştan gelecek kaynağın bir bölümüyle de tarım ve hayvancılık sektörüne girmeyi planlıyor. Türkiye’de et arzındaki sorunlar ve fiyat oynaklığının büyük yatırımlarla çözülebileceğine dikkat çeken Sancak, geleceğin sektörü dediği bu alanda da Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’le görüşmeler yürütüyor.
Ferit Şahenk’in satın aldığı restoranların hammadde tedariği başta olmak üzere tarım ve hayvancılıkla ilgilendiği biliniyor. Ethem Sancak özellikle büyükbaş hayvancılığa yönelik olarak başta Siirt olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde ortak çiftlik yatırımları planladıklarını söyledi.
ABD ile özellikle satın alma gücüyle kıyaslandığında Türkiye’de etin 4 kat daha pahalı olduğuna dikkat çeken Sancak bu noktada şu değerlendirmeyi yaptı: “Tarım büyük arazilerde yapılmalı. Yeminizi üretir duruma gelmelisiniz. Aksi taktirde hayvancılık gelişmez, etin fiyatı da düşmez. Gıda alanında da üretim yapacağız. Türkiye’de patates yok mesela. Patates üreteceğiz.”

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Sadakatsiz’de dengeler değişiyor! 'Asya'nın yapamadığını Aras yaptı'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!

GÜNCEL HABERLER

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler