Geri Dön
Ekonomiİlk altı ayda kartlı ödemeye hücum!

İlk altı ayda kartlı ödemeye hücum!

Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artışla 700 milyar doları aştı. Dörtte biri internetten ödemelerden oluştu

İlk altı ayda kartlı ödemeye hücum!

EKONOMİ SERVİSİ - Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre yılın ilk yarısında 709 milyar TL’lik kartlı ödeme olurken, internetten kartlı ödemeler yüzde 77 artışla 188 milyar TL’ye ulaştı. Haziran sonu itibarıyla Türkiye’deki toplam kart sayısı ise 271.3 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı yılın ilk yarısında, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 42 artarak 709 milyar TL oldu.

Yüzde 25’i aştı

Kartlı ödemelerde, 2021 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış görülen sektörler yüzde 78 ile kamu/vergi ödemeleri, yüzde 77 ile kuyumculuk sektörü oldu.

Geçen yıl kartlı ödemeler açısından da gerileyen konaklama ve hava yolları sektörü, normalleşme süreci ile beraber sırasıyla yüzde 74 ve yüzde 73 büyümeyle bu yıl en fazla artış görülen sektörler arasında yer aldı. Yapı malzemeleri sektörü ise yüzde 68 büyüme ile yine en fazla artış görülen bir diğer sektör oldu.

İnternetten kartlı ödemeler de yılın ilk yarısında, geçen yılın aydı döneminde göre yüzde 77 artarak 188 milyar TL oldu. Geçen yılın ilk altı aylık döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 21’ini oluşturan internetten kartlı ödemelerin bu yılın ilk altı ayında payını artırarak toplam kartlı ödemelerden yüzde 25’in üzerinde pay aldığı görüldü.

Hızlı, kolay ve hijyenik olması ile yükselişini sürdüren temassız ödemelerde, 2021’in ilk yarısında gerçekleşen işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre 3 katına çıktı ve 1.47 milyara ulaştı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler