Geri Dön
Ekonomiİlk çeyrekte geliri yüzde 19.6 büyüdü

İlk çeyrekte geliri yüzde 19.6 büyüdü

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Engin Aksoy, “Mali yılımızın birinci çeyreğinde servis gelirlerimizi yüzde 19.6 artırarak istikrarlı büyümemizi sürdürdük” dedi. Nisan - Haziran 2021 dönemine ait sonuçlarını açıklayan şirket, servis gelirini 3.9 milyar liraya yükseltti.

İlk çeyrekte geliri yüzde 19.6 büyüdü

İlk çeyrekte, Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı 24 milyonu aşarken makineler arası iletişim (M2M) dahil toplam mobil abone sayısı ise 26.6 milyona ulaştı.

‘Data’da % 40.3 artış

Şirket, faturalı abone sayısını geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 1.1 milyon artış ile 15.7 milyona çıkardı. 81 ilde 24 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye’nin 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olduğu belirtildi. Şirketin sabit genişbant abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 128 bin artışla 1.2 milyona ulaştı.

‘Vodafone Yanımda’, Online Self Servis ve Vodafone TV dijital kanallarını kullanan aylık aktif müşteri sayısı 17.2 milyonu aştı.

İlk çeyrekte Vodafone Türkiye müşterilerinin toplam mobil data kullanımı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40.3 artışla 742.2 petabyte’a yükseldi.

Dijital servislerde büyümeyi hedefleyen Vodafone, geleneksel Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümlerle buluta taşıyan yerli teknoloji ve yazılım şirketi FGS’nin yüzde 50’sini satın aldı. FGS, Türkiye’deki tüm sektörlere hizmet veren bir firma olmaya devam edecek.

Yüzde 100 Türk şirketi olan FGS’nin ürün ve hizmetleri diğer Vodafone ülkelerine de ihraç edilecek. Vodafone Türkiye, şebekesi ve ofislerinde kullandığı elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanmaya başladı.

5G’de kamuyla işbirliği

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, Türkiye’nin dijitalleşmesinde en önemli adımlardan birinin 5G olacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Beklentimiz önümüzdeki yıl 5G ihalesinin yapılması ve 2023 yılında da 5G teknolojisinin kullanıma sunulması yönünde. Dünya çapında 5G teknolojisinin gelişiminde kritik rol oynayan grubumuz, İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya gibi 10’u aşkın ülkede 5G şebekesini devreye aldı. Bu güçlü global birikimi tam 15 yıldır Türkiye’ye de taşıyoruz. Türkiye’nin 5G’ye hazırlanması konusunda kamu otoriteleriyle işbirliği halindeyiz. Türkiye’yi dijitalleşme liginde hızlı adımlarla tırmandıracak olan 5G uygulamaları, şimdiden mevcut şebekemiz üzerinde çalışmaya başladı. Yeni nesil kapsamamızla müşterilerimiz için 10 kata kadar daha yüksek hız, daha fazla bağlantı sayısı ve daha düşük gecikme süresi sağlayabileceğiz. Vodafone olarak, teknolojideki gücümüzü kullanarak Türkiye’yi dünya dijitalleşme liginin üst sıralarına taşımaya devam edeceğiz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler