Geri Dön
Ekonomi‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

Renault’nun hibrit atağının ilk modellerinden biri olan yeni nesil Clio, şubat ayından itibaren Türkiye yollarında. 300 milyon euro’yu aşan yatırımla Bursa’da üretimine başlanan 5. nesil Clio, gerek üretim gerekse de teknoloji anlamında pek çok “ilk”i de beraberinde getiriyor

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

Bir süre önce toplamda 300 milyon euro’yu aşan bir yatırımla Oyak Renault’nun Bursa tesisinde üretimine başlanan 5. nesil Clio, Oyak üst yönetiminin de katıldığı bir lansmanla tanıtıldı. Gerek Türk otomotiv sanayi gerekse de kendi sınıfı açısından “ilk” sayılabilecek yeniliklerle gelen yeni Clio, Türkiye’de 12 Şubat’tan itibaren, 111 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Renault tarafından “Bugüne kadarki en iyi Clio” olarak tanımlanan 5. nesil Clio, geçen yıl Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında üretilmeye ve ihraç edilmeye başlamıştı. Yeni Clio’nun üretimi için 181 milyon euro’luk yatırım gerçekleştirilirken yerel tedarikçilerin de 125 milyon euro yatırım yaptığı bildirilmişti. Oyak Renault’nun ürettiği ilk hibrit motorlu otomobil olan yeni Clio’daki e-Tech motor da, yine aynı tesiste üretiliyor. Oyak Renault, bu motoru aynı zamanda Renault’nun diğer tesislerine de ihraç edebilecek. Böylelikle 5. nesil Clio’nun yüzde 55’lik yerlilik oranına sahip olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte Oyak Renault, bu yılın sonuna kadar Clio 4’ün üretimini de sürdürecek. Önceki nesil Clio, hem Türkiye hem de yurt dışı pazarlarda sadece 0.9 lt benzinli motor ve manuel vites kutusuyla satılacak. Cilo 4’ün, bu yıl Türkiye’deki Clio satışlarının ortalama yüzde 25’ini oluşturması öngörülüyor.

Yeni nesil Clio’nun hibrit versiyonunun yıl ortasında satışına başlanırken, dizel motorlu seçeneğinde sadece manuel vites seçeneği bulunacak.

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

Hedef liderlik

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Clio’nun, B-sınıfı hatchback araçlar içinde lider olduğunu hatırlatırken, “Türkiye’de 1995 yılından beri 300 bin adet satan, kendi segmentinde bizi yaklaşık yüzde 46’lık pazar payına taşıyan bir üründen bahsediyoruz. Liderliğimizi devam ettireceğiz ve her konuda yaptığımız gibi, işin adını baştan koyacağız” ifadelerini kullandı. Yeni Clio’nun Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilmesi ve dünyaya ihraç edilmesinin gurur verici olduğunu da kaydeden Çağdaş, “Yeni Clio, yenilenen kaslı tasarımı, yüksek teknolojileri, kalitesi ve bir üst sınıfa ait özellikleriyle segmentinin referans modeli olmayı sürdürecek. ‘Clio’ların en iyisi’ yeni Clio ile segment liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yeni nesil Clio, 111 bin TL ile 159 bin 400 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaya başlanacak. Ayrıca internet üzerinden satışla 300 müşteri, yeni Clio’yu  “ön siparişle ve özel fırsatlarla” alabilecek. Bu müşterilere “R.S. Line” aksesuvar paketi hediye edilecek.

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

Donanım ve özellikleri ile fark yaratmak istiyor

Yeni Clio, daha modern ve atletik görünümüyle dikkat çekerken, tasarımında Clio 4’ün başarılı yönlerinin korunduğu göze çarpıyor. Aracın dışında daha modern ve dinamik bir tasarım gözlenirken, içerideyse “Akıllı Kabin” (Smart Cockpit) konseptinin kilit unsuru olan 9.3 inçlik multimedya ekranı, en önemli yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim bu, Renault’nun bugüne kadar sunduğu en büyük ekran olma özelliğine de sahip. İç mekandaki dikey tablet ekran ise, kabin içinde modern bir hava yaratıyor.

Sürüş destek sistemleri arasında “Aktif Acil Fren Destek Sistemi”, “Hız Uyarılı Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi”, “Şerit Takip Sistemi”, “Eller Serbest Park Destek Sistemi”, “Auto-hold Fonksiyonlu Elektrikli Park Freni”, “Otomatik Uzun/Kısa Farlar” öne çıkan güvenlik donanımları arasında. Araçta bazı donanım paketlerinde sunulacak 360 derece kuş bakışı kamera, Aktif Acil Fren Destek sistemi, Renault ürün gamında ilk kez kullanılan donanımlar.

3 benzinli, 2 dizel

Yeni Clio, benzinli ve dizel motor seçeneklerinin yanında yıl ortasından itibaren “hibrit” versiyona da sahip olacak. Benzinli motor seçenekleri 1.0 lt SCe (72 BG) 1.0 lt TCe (100 BG) ve 1.3 lt TCe’den (130 BG) oluşuyor. Dizeller ise 1.5 lt hacimli, 85 ve 115 BG’lik. 1.0 SCe dışındaki diğer benzinli motorlarda otomatik seçeneği bulunurken, dizeller, sadece manuel vitesle satılacak.

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

2008 SUV’un fiyatları açıklandı

Yeni nesil Peugeot SUV 2008, lansmana özel 148 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla 29 Ocak’ta Türkiye’de satışa çıkıyor. Tasarımı tamamen yenilenen ve yıl sonunda getirilecek yeni nesil 208 ile benzer unsurlar taşıyan yeni 2008, daha agresif ve sportif görünümüyle dikkat çekiyor. Arka bölümünde de büyük abileri 3008 ve 5008’den izler taşıyan 2008,

İç mekanı, özellikle arka koltuktaki yolcular için eskisine göre daha fazla diz mesafesi sunan yeni 2008, versiyona göre isteğe bağlı ya da standart olarak sunulan açılır tavan sayesinde de ferah ve aydınlık bir kabin hissi sağlıyor.

Yeni nesil tamamen dijital “Peugeot i-Cockpit 3D” ile fark yaratacak yeni SUV 2008, yine versiyona bağlı olarak 10 inçe kadar büyüklüğe sahip dokunmatik ekranla da alınabiliyor. Bu ekran kısa yol butonları veya yeni sesli komut sistemi üzerinden kumanda ediliyor.

Araçta Aktif Şerit Takip sistemi, EAT8 otomatik şanzımanla birlikte dur-kalk özelliğini destekleyen Adaptif Hız Sabitleme, Park Assist, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi pek çok güvenlik ve sürüş yardım sistemi de, donanım seçeneklerine göre standart veya isteğe bağlı bulunabiliyor.

Yeni Peugeot SUV 2008’de 3 silindirli 1.2 lt turbo benzinli (130 PS), 1.5 lt dizel (100 ve 130 PS) motor seçenekleri bulunuyor. Benzinlinin yanı sıra 130 PS’lik dizelde EAT8 8 otomatik vites kutusu seçeneği de bulunuyor.

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

‘Uzun yıllar kalmayı planlıyoruz’

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, Türkiye’deki varlıklarını bundan sonra daha da güçlendirerek sürdüreceklerini belirterek, “Uzun zamandır Türkiye’de varız. Bundan sonra çok daha uzun zamanlar olacağız” dedi.

Bir toplantı için İstanbul’a gelen Blin, “Renault Trucks iyi gidiyor. Hemen hemen tüm pazarlarda piyasa payımızı artırarak ilerliyoruz. Geçen yıl da iyi bir yıl oldu. Bunların içinde en önemli rolü alan pazarlardan biri de Türkiye. Türkiye’de çok ciddi pazar payımızı artırdık. Hatta ortalamanın üzerinde pazar payını artırdık” diye konuştu. Kendileri için en önemli unsurun müşteriler olduğunu vurgulayan Blin, müşterilerin kendi işlerinde başarılı olmasına odaklandığını dile getirdi.

Avrupa’da bir çok şehrin sıfır emisyon bölgeleri oluşturma konusunda  karar aldığını ve bunun da elektrikli araçlar çözümünün önünü açtığını ifade eden Blin, “Elektrikli araçlarımız zaten hali hazırda mevcut. Konu enerjiye geldiği zaman burada tüm sorunlara ya da ihtiyaçlara tek bir çözüm yok. Dolayısıyla bütün farklı enerji kaynaklarını kullanacağımız bir çözüm paketi oluşturacağız. Bunun için de zaten dizelin yerine geçebilecek yakıt tipleri üzerinde çalışıyoruz ki karbondioksit hedeflerine ulaşabilelim. CNG ve elektrikli motor çözümleri çok önemli bir pay sahibi olacak. Ancak dizelin hala bir müddet daha kullanılacağına inanıyoruz” dedi.

‘Keyif alıyoruz’

Türkiye’de 20 yıldan fazladır kendi şirketleriyle varlıklarını sürdürdüklerini aktaran Blin, “Türkiye pazarının çok iniş çıkışlarla devam eden bir pazar olduğu gerçeğine rağmen Türkiye’deki varlığımızı bundan sonra daha da güçlendirerek sürdüreceğimizi söylemek istiyorum. Türkiye’de olmaktan, Türkiye’deki insanlarla iletişim içinde olmaktan da ayrıca keyif alıyoruz” diye konuştu.

‘İlk’lerin Clio’su şubatta yollarda

 

 

 

 

 

Arama kaydı bulunan şüpheli, motosikletle gezerken yakalandıBursa'nın İnegöl ilçesinde uygulama yapan bekçilerin şüphe üzerine durdurduğu motosiklet sürücüsü Ozan A.'nın (24), hırsızlık suçundan arandığı ve motosikletin de trafikten men edildiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan Ozan A.'ya, sokağa çıkma yasağına uymadığı için 3 bin 150 lira cezai işlem uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler