Geri Dön

İngiliz sterlini İskoç darbesi yedi

İskoçya’nın İngiltere’den ayrılmasını destekleyenlerin oranı ilk kez birlikteliği destekleyenlerin önüne geçti. Sunday Times gazetesinde 18 Eylül’de yapılacak olan İskoçya bağımsızlık oylamasına ilişkin YouGov tarafından yapılan bir anket yayımlandı. Ankette bağımsızlık yanlılarının yüzde 51, karşıtlarının ise yüzde 49 olarak açıklanmasıyla dün sabah İngiliz sterlin yüzde 1 değer kaybederek, 1.6159 dolarla son 10 ayın en düşük seviyesini gördü.

İngiliz sterlini İskoç darbesi yediAnket sonuçlarının açıklanmasının ardından Edinburgh merkezli Lloyds Banking Group ve Royal Bank of Scotland’ın hisseleri de sırasıyla yüzde 2.5 ve yüzde 2.3 değer kaybetti.
Parası euro mu olacak?
Reuters ajansı, referandumdan ayrılma yönünde sonuç çıkması durumunda para birimi, ulusal borç, Kuzey Denizi petrolleri ve İngiltere’nin İskoçya’daki nükleer denizaltı üssünün geleceğiyle ilgili olarak Londra ile görüşmeler gündeme geleceğini yazdı. İskoçlar Birleşik Krallık’tan ayrılmayı seçerlerse, Başbakan David Cameron Mayıs 2015’teki genel seçim öncesinde istifa etmesi yönündeki çağrılarla karşı karşıya kalabilecek.
Hükümet ise İskoçlar’nın Birleşik Krallık içerisinde kalmayı seçmesi durumunda İskoçya’ya bir dizi yeni yetki verme çabası
içerisinde. Maliye Bakanı George Osborne, referandumdan bağımsızlık karşıtı bir sonuç çıkması durumunda vergi, harcamalar ve refah alanında daha fazla özerklik içeren planların birkaç gün içerisinde açıklanacağını söyledi.

Otomobilin çarptığı baba ve oğulun öldüğü kaza kameradaKonya'da kaldırımda yürürken otomobilin çarpması sonucu Bünyamin Özkan ile oğlu Ahmet Eymen’in yaşamını yitirdiği, eşi Sibel Özkan'ın ise yaralandığı kazanın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber