Geri Dön
Ekonomiİş dünyası ‘sürdürülebilir’ hedefler için harekete geçti

İş dünyası ‘sürdürülebilir’ hedefler için harekete geçti

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’de BM’nin evrensel çağrısı olan “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda çalışacak dünyanın ilk özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilmiş düşünce ve uygulama platformunu kurdu.

İş dünyası ‘sürdürülebilir’ hedefler için harekete geçti

Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, kurdukları platformun Türkiye ve bölge için önemli bir sorumluluğu yerine getireceğine dikkati çekerek, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak, hepimiz için daha gelişmiş ve müreffeh bir Türkiye ve çok daha yaşanılası bir dünya anlamına geliyor” dedi.

BM’nin 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini benimsediğini hatırlatan Boyner, 2030’a 11 yıl kaldığını, ancak bu hedeflerin gerçekleştirilebileceğini anlattı.

‘Sahaya ineceğiz’

Boyner bu bağlamda platformun yapacaklarını da, “Önümüzdeki iki yıl ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri bağlamında sektörel ve bölgesel ihtiyaçlarını ‘teşhis’ ederken, eş zamanlı olarak da özel sektör ve paydaşlar ile ortak çözüm stratejileri geliştirerek çok ortaklı kamu-özel sektör programlarını hayata geçireceğiz. Düşünceyi, sahaya inerek uygulayacağız” diye özetledi.

12 trilyonluk pazar

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin aynı zamanda iş dünyası için de çok önemli fırsatlar barındırdığını belirten Boyner şöyle konuştu: “İş dünyasının sürdürülebilirlik gündemine liderlik ederek yapacağı yatırımlarla 2030 yılına gelindiğinde 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı yaratılacak. Bu fırsatların yoğunlaştığı sektörler ise tarım ve gıda, enerji ve sağlık olarak karşımıza çıkıyor ve dünya ekonomisinin yüzde 60’ını oluşturuyor. Küresel hedeflere yönelik harekete geçen şirketler daha çok küresel yatırım çekiyor. 2014 verilerine göre yatırımcılar sadece ABD’de 6 trilyon dolar, dünyada ise 21.4 trilyon doları Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne bağlı şirketlere yatırmışlar. Bu şirketler fonlardan daha fazla faydalanıyor.”

Erbil Uluslararası Havalimanı'na füze saldırısıIKBY Güvenlik Ajansı, en az bir füzenin Erbil Uluslararası Havalimanı'nı hedef aldığını duyurdu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler