Geri Dön
Ekonomiİş dünyası tek ses

İş dünyası tek ses

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde iş dünyasından birlik ve beraberlik mesajları geldi. İş dünyası temsilcileri demokrasinin, ekonomi için şart olduğunu vurguladı.

İş dünyası tek ses

Türkiye ekonomisine yön veren kurum ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde birlik ve beraberlik mesajı verdi. İş dünyası temsilcileri, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma için demokrasinin şart olduğunu vurguladı.

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olan TOBB ve oda - borsa camiası olarak, o gece dediğimiz gibi milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür” ifadelerini kullandı.

- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “Ne mutlu ki topyekün kazandığımız tarihi demokrasi zaferimizin ardından yine hep birlikte ülkemizin geleceği için çalışmaya, üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz. Ülke olarak, bugüne kadar karşılaştığımız tüm zorluklarla mücadele etmeyi bildik ve bu mücadele ruhumuzla ülkemizin hedeflerine doğru yine hep beraber yol alıyoruz” dedi.

- Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Bu hain darbe girişimi, ülkemizin demokrasisini, refahını ve güvenliğini hedef almıştır. Demokrasiye müdahaleler ancak demokratik standartları yükselterek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirerek önlenebilir. Demokrasi, özgürlükler, hukuk devleti, adalet ve refah boyutlarında ülkemizi en yüksek standartlara kavuşturmak toplumumuza karşı en önemli sorumluluğumuzdur” dedi.

- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında yaptığı hainliği unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Türk halkının, 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu güçlü demokrasi mücadelesi, tüm dünyanın gıpta ettiği, örnek aldığı bir beraberlik örneği olarak tarihin sayfalarına işlenmiştir” dedi.

Finans başarılı bir sınav verdi

- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “Hain darbe girişiminin, güçlü ekonomik temellerimize ve finansal sistemimizin sağlamlığına hiçbir etki edememesi, kurumumuza ve finansal sektörümüze olan güvenin açık kanıtı niteliğindedir” dedi.

- Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı İkram Göktaş, “Kurum ve kuruluşların gerekli adımları ivedilikle atmasıyla darbe girişimi sonrasında hava çok kısa sürede pozitif yöne çevrildi” diye konuştu.

- Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Bankacılık sektörü, kamu bankaları öncülüğünde piyasa ihtiyaçlarına yönelik etkin çözümler üreterek reel sektöre ve bireysel müşterilere uygun maliyetli ve ödemesiz dönemli krediler ile meslek gruplarına özel çözümler geliştirmiş ve yakın tarihin zorlu dönemlerinde başarılı bir sınav vermiştir” dedi.

Sanayi katkısıyla ülke eksene oturdu

- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Türkiye’de demokrasi dışı hain girişimlere bu ülkenin tüm vatandaşları gibi sanayiciler de karşı durmuştur ve duracaktır. Sanayiciler olarak darbe girişiminin ekonomik etkilerinin kısa sürede püskürtülmesine ve ülkemizin kısa zamanda yeniden demokrasi eksenine oturmasına katkı sunduk” diye konuştu.

- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “15 Temmuz darbe girişimi dış mihraklarla işbirliği içinde ülkemizi ve seçilmiş hükümeti yıkma teşebbüsüdür. Alenen millete yönelik bir darbedir. Binbir emekle oluşturulan Türk demokrasi geleneğimizi, milletin yönetimi belirleme gücünü yok etme cüretidir” dedi.

- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “15 Temmuz Türkiye için bir daha yaşanmaması gereken bir gündü. Türk halkı gün sonunda iradesinin demokrasiden yana olduğunu gösterdi, ihracat ailesi olarak bizler endişe dolu bir gece yaşadık ama sabahında herkes işinin başındaydı” diye konuştu.

Esnaf, hep millet iradesinin yanında

- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, demokrasinin olmadığı ülkelerde milletten ve milletin söz hakkından bahsedilemeyeceğine işaret ederek, “Esnaf ve sanatkarımız her zaman darbelerin karşısında, millet iradesinin yanındadır” diye konuştu.

- Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, demokrasiye sahip çıkmak, onu güçlendirmek ve hukuk devleti ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalmanın görevleri olduğunu belirterek, “Bu aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınmaya giden yolun en temel yapı taşıdır” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler