Geri Dön
Ekonomiİstanbul Havalimanı’nda pistlerden biri uçuşlara açıldı! İlk uçak indi

İstanbul Havalimanı’nda pistlerden biri uçuşlara açıldı! İlk uçak indi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İstanbul Havalimanı 18/36 pistinin park yeri onayı alınarak Divert Uçuşlar öncelikli olacak şekilde saat 12.00'den itibaren trafiğe açıldığını duyurdu. Buna göre İstanbul Havalimanı'na ilk uçak indi

İstanbul Havalimanı’nda pistlerden biri uçuşlara açıldı! İlk uçak indi

İstanbul’da etkili olan kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlar geçici olarak durdurulmuştu. Karla mücadele çalışmaları devam ederken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. SHGM’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul Havalimanı (LTFM) 18/36 pisti park yeri onayı alınarak divert uçuşlar öncelikli olacak şekilde 25 Ocak 2022 tarihi saat 12.00'de trafiğe açılmıştır” denildi. Öncelik kar yağışı nedeniyle havalimanına iniş yapamayarak başka şehirlerdeki havalimanlarına yönlendirilen (divert) uçuşlarda olacak.

"YAVAŞ DA OLSA UÇUŞLAR BAŞLAYACAK"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı: "11 bin vatandaşımız 3 bin 900 araç ekipmanla bu mücadeleyi verdiler. Süreç sıkıntılı geçti. Mahmutbey civarında terk edilmiş araçlar nedeniyle sıkıntılar yaşadık. Kısmen trafik işliyor. İstanbul Havalimanı birazdan yavaş da olsa uçuşlara başlayacak. Terk edilmiş araçların kaldırılması süreci devam ediyor. Trenler hızlı trenler Ankara-İstanbul arasında çalışıyor. Marmaray'da bu gece ve yarın ücretsiz olarak devam edecek. Dünkü kadar olmasa da zorlu iklim koşulları devam edecek."

İSTANBUL HAVALİMANI'NA İLK UÇAK İNDİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle tüm uçuşların durdurulduğu İstanbul Havalimanı'na bir pistin uçuşlara başlamasının ardından ilk uçak iniş yaptı.

İstanbul Havalimanı’nda pistlerden biri uçuşlara açıldı İlk uçak indi

Kar temizleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından saat 12.00 itibariyle bir pist, açıldı. Türk Hava Yolları'nın (THY) Karakas-İstanbul uçağı saat 12.30'da İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. Bu arada THY, bugün saat 00.00'a kadar İstanbul Havalimanı'ndan tüm tarifeli seferlerin durdurulduğunu açıklamıştı. Uçuşları iptal olan yolcular İstanbul Havalimanı'nda bulunan bilet değişikliği yapmak için, bilet satış ofisleri önünde uzun kuyruklar oluşturdular.