Geri Dön
Ekonomiİstanbul’un dört yanına merkez rezidans

İstanbul’un dört yanına merkez rezidans

Ankara’dan İstanbul’a ‘merkez rezidans’ konseptiyle girme kararı alan Göğüş Yapı, kentin dört ayrı noktasında eş zamanlı olarak dört ayrı projeye başlama kararı almış durumda. Adreslerden ilki Beşiktaş Barbaros Caddesi oldu

İstanbul’un dört yanına merkez rezidans

Ankara’da geliştirdiği projelerden sonra İstanbul’da da şehir merkezlerinde yeni projelerini konumlandırmak üzere harekete geçen Göğüş Yapı, geliştirdiği ‘merkez residans’ konseptiyle büyük metropole dört rezidans kazandırmayı planlıyor.
‘Merkez residans’ konseptiyle İstanbul’daki rezidans kavramına yeni bir bakış açısı getirmek istediklerini belirten Göğüş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Göğüş, geliştirecekleri dört yeni projenin de metropol hayatına uyumlu olacağının altını çizdi. Bu noktada ‘merkez rezidans’ın aslında bir kavram olduğunu söyleyen Göğüş, konseptin, yoğun iş temposu içinde yaşayan ve yolda zaman kaybetmek istemeyenler için geliştirildiğini ifade etti.
Bu yöndeki ilk girişimlerinin Beşiktaş Barbaros Caddesi’nde olduğunu söyleyen Göğüş, iş merkezlerine yakın noktalara inşa edilmesi planlanan projenin inşaatına Haziran 2011’de başlayacaklarını açıkladı.

Ödüllü mimarla girdi

Barbaros’taki projenin adını Trend Residence Barbaros olarak belirlediklerini ifade eden Göğüş, “Haziran 2011’de başlayacağımız bu proje ile eşzamanlı olarak Beşiktaş-Şişli lokasyonlarında üç yeni Trend Residence projemiz daha olacak. 8 bin metrekarelik yaşam alanı üzerine kurulacak olan projelerimiz, 1+1, 2+1 ve 2+2 olmak üzere farklı tiplerde normal ve teraslı dublex dairelerden oluşacak. Projelerimiz, toplam 50 milyon TL yatırım bedeliyle inşa edilecek ve toplamda yüz konutu kapsayacak” diye konuştu.
Göğüş, Trend Residence Barbaros’un mimarisinden ödüllü mimar Doğan Tekeli’nin kurucusu olduğu Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı’nın firmasının sorumlu olduğunu belirtti.
Diğer yandan, Ankara’daki ilk rezidans projeleri olan Trend Residence Çankaya’dan daire satın alan kişilerin bir yıl içerisinde yüzde 300 kazandığını belirten Kerem Göğüş, “Yatırımcılarımıza özel kiralama ve ikinci el hizmeti sunuyoruz. Kiralama sistemimiz ile geliştirdiğimiz projelerimizin fiyatı yıllar boyu hep prim yapıyor. Şu anda Ankara projemizdeki daireler yüzde 300 prim yaptı” diye konuştu.

METREKARE FİYATI 4 BİN DOLAR

Beşiktaş’ta Barbaros bölgesinde inşa edilecek olan Trend Residence Barbaros, 65 metrekare ile 115 metrekare arasında 1+1, 2+1 ve 2+2 tipinde normal ve teraslı dublex konutlardan oluşacak. 2012’nin bahar aylarında tamamlanması planlanan proje, ‘merkez residans’ konseptinde olduğu gibi Barbaros Bulvarı’na, Büyükdere Caddesi’ne ve Beşiktaş vapur iskelesine oldukça yakın konumlandırıldı.
Ödüllü mimar Doğan Tekeli’nin kurucusu olduğu Tekeli-Sisa Mimarlık’ın sorumlu olduğu projede metrekare ortalama fiyatı 4 bin dolar olarak belirlendi. Dairelerin fiyatları ise 450 bin TL ile 990 bin TL arasında değişiyor.
Bu arada bankalarla yapılan anlaşmalar doğrultusunda uygun koşullarda konut kredisi de kullanılabiliyor. Ayrıca yüzde 50’si peşin verildiği taktirde 12 ay vade farksız taksit de yapılabiliyor.

Evini değiştirmek isteyene nakit planı

Peşinat için birikmiş parası bulunmayanlara Garanti Mortgage yeni bir model geliştirdi. Model, Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, ‘Evini Değiştirene Mortgage’ isimli bu ürünle artık peşinat için mevcut evlerin satışı beklenmeksizin, yeni bir ev satın alınabileceğini dile getirdi.
Güven, “Bu ürün sayesinde artık tüketiciler mortgage ile yeni evi satın alırken peşinat için eski evlerinin satılmasını beklemek zorunda kalmayacak. Yeni ürün sayesinde müşterilerin satmayı planladığı konuta da ipotek konularak, yeni konut bedelinin tamamı kredilendiriliyor. Bu şekilde peşinatın da ertelenmesi sağlanıyor. Tüketici en fazla 12 ay sonra eski ev satışından gelen tutarla peşinat ödemesini yapabiliyor. Böylece, evini değiştirmek isteyen müşteriler, eski evinin satılmasını beklemeden yeni ev alma imkânını elde edebiliyor” diye konuştu.


Genç mimarlar ekoloji için yarıştı

Türk Ytong’un ‘Çatılar ve Sürdürülebilirlik, Ulusal ve Tek Aşamalı Mimari Kavramsal Tasarım Yarışması’ sona erdi. Yapılan açıklamaya göre, yarışmanın ulusal ölçekte çevresel ve ekolojik farkındalığa dikkat çekmek için düzenlendi.
Genç mimarların Ytong plakaları kullanarak geliştirdikleri projeler arasında 1’inciliği Ayhan Usta alırken, 2’inciliği Taner Üsküplü ve Yasemin Yılmaz paylaştı. 3’üncülük ise Necmi Kahraman’ın oldu. Ytong, 1’inci olan isime 30 bin TL, 2’incilere 20 bin TL ve 3’üncüye 15 bin TL para ödül dağıttı. Ayrıca beş yarışmacıya da 5’er bin TL değerinde mansiyon ve üç adet de 2 bin TL değerinde satın alma ödülü verildi.

ZORLU CENTER

Ekim 2010’da satışa çıkan Zorlu Center 584 konut olarak tasarlandı. Ancak, proje sadece konut değil, sanat merkezi, AVM, otel ve ofislerden oluşan beş ayrı fonksiyona sahip tasarımla oluşturuldu. Yatırım değeri 2.5 milyar dolar olan ve 2012 son çeyreğinde tamamlanması planlanan projenin inşaat alanı ise 615 bin 885 metrekare.

Kira getiren gayrimenkul sayısı 3 yıl içinde 23 olacak

RGY, kira getiren gayrimenkul sayısını 13’ten 23’e taşıma kararı aldı. Cenk Arson, hedefe üç yıl içinde ulaşılacağını belirterek, yedi yatırımın daha olduğunu söyledi

Türkiye ve Rusya’da ticari gayrimenkulde bölgesel lider olmak isteyen Rönesans Gayrimenkul Yatırım (RGY), kira getiren 13 gayrimenkulününün sayısını üç yıl içinde 23’e taşımayı planlıyor. Ancak, şirketin planları bunlarla sınırlı değil. RGY Genel Müdürü Cenk Arson, ellerindeki yedi araziyi de yatırıma dönüştürmeleri halinde 30 gayrimenkulle Türkiye’nin en önemli oyuncuları arasında yer alacaklarını açıkladı. Öte yandan, halka arz işlemlerini de başlattıklarını belirten Arson, yatırım planlamalarını şu sözlerle anlattı:
İstanbul Mecidiyeköy’de bir ofis, Küçükyalı’da AVM ve otel, Ataşehir’de Rönesans Tower, Küçükyalı’da bir ofis projesi, Samsun AVM ve otel projeleriyle gelirlerimizi artırmayı düşünüyoruz. İzmir’deki Optimum’u ise 2011 içinde hizmete açacağız. Yurtdışında Rusya pazarında ise Surgut AVM, Tyumen ve Renaissance Pravda ofis projelerini 2013 yılında bitermeyi planlıyoruz. Bu arada Renaissance Reschetnikova ofis projesinin tamamlanma tarihi ise 2012 olarak belirlenmiş durumda.

Rusya’da sözünü hep tuttu

1993 yılında Rusya’da kurulduktan sonra dünyanın 100 inşaat firması arasında, Türkiye’de ise en büyük üç arasında yer aldıklarını belirten Arson, bugüne kadar Rusya’da 50 bin metrekare, Türkiye’de 210 bin metrekare olmak üzere toplam 260 bin metrekare kiralanabilir alan yarattıklarını açıkladı. 2009 yılında 35 milyon euro kira getirisi elde ettiklerinin altını çizen Arson, yeni AVM’lerinin açılması nedeniyle 2010 rakamlarının henüz sağlıklı bir şekilde verilerini elde edilemediğini belirtti.
Diğer yandan, Erman Ilıcak’ın 1993 yılında 30 bin dolarlık sermayeyleRusya’da kurduğu şirketle bugünlere geldiğine dikkat çeken Arson, yakaladıkları başarının nedenlerini ise şu sözlerle anlattı: “Erman Ilıcak, ticari ilişkilerde sözünde durdu. Bunu her zaman para kazanmanın önünde tuttu. Ayrıca Rusya, krize girdiğinde orayı terk etmedi. Bölgenin yerlisi olduğunu ve yatırım yaptığını gösterdi. Bunlar da yeni proieleri ve kazanımları getirdi. Kazandığının bir kısmını oraya yatırdı. Dolayısıyla şimdi karşımızda 2.6 milyar dolar bilanço değeri olan bir şirket var” dedi.

İstanbul’un dört yanına merkez rezidans


RGY’NİN 10 PROJESİ

*Optimum İzmir AVM
*Samsun AVM & Otel Projesi
*İstanbul Küçükyalı AVM & Otel Projesi
*İstanbul Küçükyalı Ofis Projesi
*İstanbul Ataşehir Rönesans Tower Ofis Projesi
*İstanbul Mecidiyeköy Ofis Projesi
*Rusya AURA Surgut AVM Projesi
*Rusya Renaissance Pravda Ofis Projesi (St.Petersburg)
*Rusya Renaissance Reschetnikova Ofis Projesi (St.Petersburg)
* Rusya Tümen Ofis ve AVM Projesi

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Anadolu Otoyolu'nda zincirleme kaza! 15 araç birbirine girdiAnadolu Otoyolu'nun Sapanca geçişinde yaklaşık 15 aracın karıştığı zincirleme trafik kazası nedeniyle Ankara yönünde ulaşım sağlanamıyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler