Geri Dön

‘İstanbul’da gelir garantiyi aştı

İstanbul Havalimanı’nda, ilk işletme yılı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından garanti edilen 233.1 milyon euro’luk dış hat yolcu gelirinin aşılması sonucu İGA tarafından devlete 22.4 milyon euro tutarında ek ödeme yapılacak.

‘İstanbul’da gelir garantiyi aştı

İstanbul Havalimanı, tam kapasite hizmet vermeye başladığı 6 Nisan 2019’dan, 16 Ocak 2020’ye kadar iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere toplamda 55 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı. 11 adet yabancı yeni havayolu şirketinin ilk defa operasyon düzenlediği İstanbul Havalimanı’nda, ‘büyük göç’ten 31 Aralık 2019’a kadar geçen sürede yaklaşık 322 bin uçuş gerçekleştirildi.

İstanbul Havalimanı’nda, ilk işletme yılı için DHMİ tarafından garanti edilen 233.1 milyon euro’luk dış hat yolcu geliri aşılarak 255.6 milyon euro’ya ulaşması sonucu, 22.4 milyon euro tutarında ek bir ödeme daha gerçekleştirilecek. Böylece 2019 yılındaki 9 aylık işletme döneminde İGA, garanti yolcu sayının üstüne çıkarak DHMİ’ye kira dışında ekstra gelir ödemiş olacak.

Hedefin ötesinde

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu şunları söyledi:

“Devletimize 25 yıl boyunca toplam 22 milyar 152 milyon euro + KDV tutarında kira ödemesi yapacağız. İstanbul Havalimanı’ndan giden yabancı yolcularımızdan tahsil ettiğimiz ücretin garanti edilen tutarın üstünde kalması sebebiyle devlete 22.4 milyon euro daha ödeme yapacağız. Bundan sonraki senelerde yolcu garantisini geçerek devletimize ödeyeceğimiz kira bedelinin dışında ek bir ödeme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. İstanbul Havalimanı, öngörülen rakamsal hedeflerinin ötesine geçmiştir.”

İzmir'de dehşetİzmir'in Ödemiş ilçesinde, Levent D. (32) öğle yemeği için geldiği evinde tartıştığı iş yerinden komşusu olan Aysim Erülkeri (28) bıçaklayarak öldürürken, araya giren annesi Nilgün D.yi (51) da ağır yaraladı. Levent D., olayın ardından dördüncü kattaki evin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber