Geri Dön
Ekonomiİstanbullu’nun bayram rotası

İstanbullu’nun bayram rotası

Kurban Bayramı tatilinin gelmesiyle birlikte tatilciler yollara düştü. Tatile gidemeyecek olan İstanbullular için ise en güzel zaman bayramlar...

İstanbullu’nun bayram rotası

Aylin Rana Aydin -  Vatandaşların boş sokaklar ve rahat bir trafik ile bayram tatili boyunca İstanbul’un ve yakın bölgelerin keyfini çıkarması mümkün. Bayram boyunca açık olan müzeler ziyaret edilebilecek. Ayrıca gezginler İstanbul’un sokak lezzetlerini tadabilecek. Öte yandan İstanbul’dan günübirlik ya da birkaç günlük seyahat için de yakın bölgelerde birçok seçenek bulunuyor. Mudanya, Maşukiye, Sapanca, Kefken, Abant, Cumalıkızık tercih edilen bölgeler arasında ön plana çıkıyor. Kıyı tatili olarak da Silivri, Karasu, Kerpe, Yalova şehre yakın olarak en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Saatlere dikkat!

Müze gezmek isteyenlerin saatlere dikkat etmesi gerekiyor. Arife günü pazartesi gününe denk geldiği için bazı müzeler kapalı oluyor. Bu nedenle gitmeden önce açılış gün ve saatlerine bakmakta fayda var. Bayramın ilk günü ise bazı müzeler kapalıyken bazıları da öğle saatlerinde ziyaretçilerine kapılarını açacak. Pek çok müze bayramın ikinci gününden itibaren hizmet vermeyi sürdürecek.

Dolmabahçe Sarayı, Miniatürk, Oyuncak Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Pera Müzesi gibi yerler gezilebilecek. Müze ziyaretlerinden önce Müzekart almanızda fayda var. Müzekart fiyatları 60 liradan başlıyor. Fiyatlar kartların özelliklerine göre değişiyor.

Müzelerin yanı sıra Fener Balat Kültür Turu gibi turları da yapmak mümkün. İstanbul’un lezzetlerini tatmak isterseniz eğer Eminönü’ne gidip balık ekmek yiyip turşu suyu içebilir, daha sonra da Boğaz Turu yapıp martılara simit atabilirsiniz. Boğaz Turu yapmak istemezseniz eğer Eminönü’nden yürüyerek Gülhane’ye gidip ağaçların serinliğinde vakit geçirebilir daha sonra da Sultanahmet’te köfte yiyebilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda Kadıköy’ün midye, balık gibi sokak lezzetlerini tadıp Moda sahilinde oturup denizin keyfini de çıkarabilirsiniz. Üsküdar’da da Kız Kulesi manzarası eşliğinde sahilde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Tarihi yarımada

İstanbul’da gezilecek bölgelerin başında ise Tarihi yarımada geliyor. Eminönü, Sirkeci ve çevresi, Topkapı Sarayı ve çevresi, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve çevresi, Beyazıt, Kapalıçarşı ve çevresi, Fatih, Edirnekapı bölgeleri sahip olduğu tarihi güzellikleri nedeniyle çok fazla ziyaret ediliyor.

İstanbul’un en işlek caddelerinden biri kuşkusuz İstiklal Caddesi. Buraya gelirseniz Galata Kulesi’ne kadar yürüyüp kuleyi ziyaret edebilir bunun yanı sıra da cadde üzerindeki pasajlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Adalarda piknik

İstanbul’un yanı başındaki Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada yabancı turistin yanı sıra yerli turistin de gözde mekanları arasında yer alıyor. Adalarda daha çok vakit geçirmek adına yola erkenden çıkmanızda fayda var. Buralardaki mesire alanlarında piknik yapmanız da mümkün. Öte yandan adalarda bisiklet kiralayabilir, yürüyüş yapabilir, denize de girebilirsiniz.