Geri Dön
Ekonomiİşte kadın eliyle dönüşüm çağrısı

İşte kadın eliyle dönüşüm çağrısı

Erkek egemen ve kâr odaklı iş dünyasının, tabiata sadece kaynak olarak bakan hakim anlayışını dönüştürmenin kadınların elinde olduğunu belirten Emine Erdoğan kadınlara “sürdürülebilir dünya inşa edelim” çağrısı yaptı.

İşte kadın eliyle dönüşüm çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, erkek egemen ve kâr odaklı iş dünyasının, tabiata sadece kaynak olarak bakan hakim anlayışını dönüştürmenin kadınların elinde olduğunu söyledi.

Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) ‘Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü’ başlıklı konferansı, Emine Erdoğan’ın katılımıyla New York’taki Türkevi’nde düzenlendi.

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay’ın da aralarında bulunduğu Türk, Amerikan ve uluslararası iş çevrelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazar ve akademisyenleri bir araya getiren konferansta ayrıca ‘Küresel İklim Değişikliği Sorunu ve Sürdürülebilir Çözümler’ başlıklı panel yapıldı.

Konferansın onur konuğu Emine Erdoğan, konuşmasında çevre konularında iş kadınlarının rolüne vurgu yapılmasını takdire şayan olarak nitelendirdi ve şunları kaydetti: “Erkek egemen ve kâr odaklı iş dünyasının, tabiata sadece bir kaynak olarak bakan hakim anlayışını dönüştürmek, güçlü kadınlarımızın elinde. Kadına has pratik zekanın, dönüştürücü gücün, dayanıklılık gibi özelliklerin, sürdürülebilir bir dünya inşa etmede son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Kadınlarımızın, ara buluculuk ve iletişim güçlerini kullanarak, çevre  diplomasisinde bayrağı en önde taşıyacağına yürekten inanıyorum.”

‘Tabiatın çığlığı’

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin geçen ay yayınladığı iklim değişikliği raporunu “tabiatın çığlığı” olarak nitelendiren Erdoğan, rapora göre son 5 yılın, 1850’den beri en sıcak yıllar olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, “Bu nedenle, acil olarak harekete geçmeli, karbon salınımını düşürecek önlemler almalıyız. Temiz teknoloji, yeşil enerji ve orman alanlarının genişletilmesi gibi çözümleri mutlaka devreye sokmalıyız. Bilhassa enerji sektöründe devrimsel nitelikte dönüşümler yapılmalı. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, bir sosyal sorumluluk projesi değil, zorunluluktur” diye konuştu.

İşte kadın eliyle dönüşüm çağrısı

New York’taki Türkevi'nde TİKAD tarafından düzenlenen konferansa katılan Emine Erdoğan çevre konularında iş kadınlarının rolüne vurgu yaptı.

Çevre için prensip kararı aldılar

TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut ise konuşmasında, özellikle iş kadınları ve lider kadınların üzerine görevler düştüğünü vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“TİKAD birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da öncülük etmekten, taşın altına elini koymaktan geri durmamıştır.

Bütün üye iş kadınlarımızla birlikte aldığımız prensip kararları doğrultusunda, işletmelerimizde ve yeni yatırımlarımızda çevreye olan etkisi ve iklim krizine yol açan faktörlerden herhangi birisine sebep olup olmadığının araştırılmasını ön şart olarak koyduk. Kendi işletmelerimizde sadece çevre bilincini aşılama eğitimleri vermekten ibaret olmayan bir yol izleyerek, tüm ürünlerimizde ve tedarik zincirlerimizde aynı hassasiyeti arama şartları getirdik.”

Toplumsal gelişimin anahtarı

Kadınların erkeklere kıyasla, hayatlarını kendi faydasından çok başkalarının faydası için adadığına dikkati çeken Emine Erdoğan, “Bu da bize, toplumsal gelişimin anahtarının, kadının elinde olduğunu gösteriyor. Çevre krizi, insani ve moral değerler krizi, kadınların çözüm üretebileceği konuların başında geliyor. Çocuklarının eğitimi ile doğrudan ilgilenen kadınlar, çok boyutlu bir dönüşümün aktörü olabilirler” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yolda bulduğu 500 bin lirayı hiç düşünmeden sahibine teslim ettiGüngören Belediyesi'nde temizlik işçisi olan Adem Cevahir, dün çalıştığı sırada Güngören’de yol ortasında içinde 500 bin lira olan bir cüzdan buldu. Bulduktan sonra neye uğradığını şaşırdığını ifade eden Cevahir, hemen polisi aradığını ardından cüzdan sahibine ulaşarak parayı kuruşu kuruşuna teslim ettiklerini söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler