Ekonomi İTO’nun esnaf hastanesi TOBB’a tıp fakültesi olacak

İTO’nun esnaf hastanesi TOBB’a tıp fakültesi olacak

20.08.2009 - 00:20 | Son Güncellenme:

İTO’ya bağlı Esnaf Hastanesi’nin TOBB’a devredilmesi planlanıyor. Bugün 5 milyon TL borcu bulunan hastanenin TOBB tarafından devralınarak tıp fakültesi olarak kullanılması gündemde

İTO’nun esnaf hastanesi TOBB’a tıp fakültesi olacak

İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nin bugünlerde en önemli gündem maddelerinden birisi olan Esnaf Hastanesi sorununa çözüm bulundu.
İstanbul Ticaret Odası’na bağlı Esnaf Hastanesi’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB)devredilmesi planlanıyor. 1937’de kurulan ve Türkiye’nin kâr amacı gütmeyen tam teşekküllü ilk özel hastanesi unvanına sahip olan hastanenin TOBB tarafından devralınarak tıp fakültesi olarak kullanılması gündemde.
Kurucuları arasında İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Borsası’nın bulunduğu Esnaf Hastanesi, birkaç yıl önce 10 milyon TL’ye yenilenerek, Business Esnaf Hastanesi ismini almıştı.
Bu kadar köklü bir hastane olmasına ve yıllardır para aktarılmasına karşın hastane ayda 250 bin TL zarar ediyordu. Business Esnaf Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Zeki Sayın, hastanenin şu anda 5 milyon TL borcu bulunduğunu belirterek hastanenin TOBB’a devredileceğini kaydetti.
TOBB’un da bu hastaneyi bünyesindeki üniversiteye dahil ederek tıp fakültesine dönüştüreceğini kaydeden Sayın şunları söyledi:
“Şartlı bağışta hastane işletmede finans zorluğu çektiğinde İTO Vakfı, İSO Vakfı veya TOBB Vakfı’ndan birisine devredilebilir şeklinde bir şart var. Hastanemiz de bütün özel hastaneler gibi finans zorluğu çekiyor. Bu zarar duruma göre değişiyor. Her şeyimiz kayıt altında. TOBB’un da tıp fakültesi kurma planı var. Bu hastaneyi de uygulama hastanesi olarak düşündükleri için bu şekilde daha güzel hizmet vereceğine inandık ve genel kurulumuzda görüştük. Bizim borcumuz var ve bu borçları sıfırlamak istiyoruz.”

‘Borçları sıfır edeceğiz’
Ortalama 5 milyon TL borçlarının bulunduğunu kaydeden Sayın, “Borçları sıfır edeceğiz. Ona göre TOBB’la bir protokol anlaşması yapacağız” dedi.
Uzun bir süredir İTO’nun gündeminde olan hastane çeşitli tartışmalara da yol açmıştı. Bir süre önce yapılan meclis toplantısında hastaneye 5 milyon TL verilmesi gerektiği, aksi takdirde hacizlerin başlayacağı gündeme gelmişti.
İTO Meclis Üyesi Zeki Sayın, Esnaf Hastanesi’ne acil para aktarılması gerektiğini belirterek, “Aksi takdirde hastaneye haciz gelebilir. Yarın içecek su bulamayabiliriz” demişti.
Hastanenin TOBB’a devriyle yaşanan bu tartışmaların da son bulması bekleniyor.

Haberin Devamı

İTO’nun esnaf hastanesi TOBB’a tıp fakültesi olacak