Geri Dön
Ekonomiİzlenebilir gıda dönemi başlıyor

İzlenebilir gıda dönemi başlıyor

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ’ın geliştirdiği İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu projesini Türkiye’de ilk uygulayan market oldu.

İzlenebilir gıda dönemi başlıyor

CarrefourSA, reyonlarında bulunan sebzelerin izlenebilir, güvenilebilir ve sürekli olarak belli bir standartta yetişmesini sağlayan HEKTAŞ İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu ile gıdada güvenli alışveriş dönemini başlattı.

Uygulama ile CarrefourSA müşterileri, reyonlardaki sebze ürünlerinin üzerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürüne dair üretici bilgisi, yer, zaman ve yetiştirilme şartları ile akredite olmuş kuruluşlardan alınan tüm kalıntı analizlerine anlık olarak ulaşabilecekler. İş birliği kapsamında ilk ürünler, CarrefourSA’nın İstinye Hiper, Fulya Hiper, Metropol Hiper, Anadoluhisarı Gurme ve MKM Gurme marketlerinde müşterilerle buluştu.

Müşteriler istiyor

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, “Araştırmalara baktığımızda müşterilerin yüzde 87’si, aldığı ürünlerin üretim yerini öğrenmek istiyor. Platforma üye olarak misyonumuz olan doğrusu kavramını müşterilerimize deneyimletme sözümüzü yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Grup Başkanı ve HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer ise, “Bu projemizle üreticilerin daha verimli üretim yapmalarına yönelik yapay zekâ destekli akıllı tarım teknolojileri üzerine sistemler geliştirirken, gıda güvenliğine dikkat çekerek, tüketicilerin tarımsal okuryazarlığını artırmak amacıyla, blockchain teknolojisini de kullanıyoruz” dedi.

30 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 83 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 424 bin 550 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler