Geri Dön

Japon havayolu şirketi JAL, American Airlines’ı seçti

Japon havayolu şirketi JAL, American Airlines’la işbirliğini güçlendirme kararı aldı. Anlaşma sonucunda JAL, Oneworld Allience’ın bünyesinde çalışmalarına devam edecek.
Jal böylece, ABD’li havayolu şirketi Delta Airlines’ın ve Skyteam’in teklifini de reddetmiş oldu.
Şirket yetkililerince yapılan açıklamada, ilk nedenin müşterilerin ayrıcalıklı olmasını istemeleri ve yeni bir endişeye neden olmak istememeleri olduğu belirtilerek, “Zaten American Airlines’ın partneriydik ve Oneworld’ün içindeydik. Bu durum hem personelimiz hem de finansman açısından daha az külfetli bir işlem gerektiriyor” denildi.
JAL ve American Airlines’ın ABD’li yetkililere ABD ve Japonya arasındaki uçuşlarını birleştirmek için ortak bir dosya sunması bekleniyor.
Dünyanın en büyük havayolu şirketi ABD’li Delta Air Lines ve rakibi American Airlines, Asya’daki uçuş ağını genişletmek amacıyla JAL’i satın almak için rekabet ediyorlardı.
Delta Air Lines ve ortağı SkyTeam, Oneworld’den ayrılması için JAL’e 500 milyon doları nakit olmak üzere 1 milyar dolar önerirken, American Airlines ve ortakları ise JAL’e Oneworld’de kalması için 1,4 milyar dolar nakit vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı.
JAL’in 2007 yılından bu yana üyesi olduğu Oneworld Allience, American Airlines, British Airways, Qantas Airways ve Cathay Pacific Airways’i bünyesinde bulunduruyor. Skyteam ise Delta, Air France KLM, Aeroflot ve AeroMexico’yu kapsıyor.
Geçen yıl Mart ayı itibariyle çoğu Boeing olmak üzere 279 uçağı bulunan JAL, Ocak ayında iflas koruma başvurusu yapmıştı. Şirket, 35 ülkede, 59’u Japonya’da olmak üzere 220 havaalanında faaliyet gösteriyor.

Polis havadan helikopterle uyardı: Evde kal AdanaAdana'da polis, corona virüs salgını için alınan önlemler kapsamında, helikopterlerle vatandaşlara anons yaparak, "Kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için evinizde kalın. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştır" uyarısında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber