Geri Dön
EkonomiJotun doğaya sedir ve kızılçam saçacak

Jotun doğaya sedir ve kızılçam saçacak

Her sene yeni çevresel bir amaç belirleyen ‘Jotun YeşilAdımlar’ projesi, beşinci senesinde 250 bin Toros sediri ve kızılçam tohumlarını Mersin’in Silifke ilçesinde toprakla buluşturacak.

Jotun doğaya sedir ve kızılçam saçacak

Projede ‘ecodrone’ kullanılarak, tohum topu atışları ile zorlu olan bölgelere ulaşılacak. Silifke’den sonra ikinci etap, aralık ayında Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen alanlar üzerinde gerçekleştirilecek.

Tohum topu atışı sayesinde her bir uçuşta 3 kilometrekarelik ulaşılması zor alanlarda çalışma yapılacak. Böylece, Türkiye’nin belirli bölgeleri yeşillendirilerek doğaya kazandırılacak.

Jotun Türkiye Pazarlama Müdürü Merve Ergün, “Ağaçlandırılması gereken ama ulaşılması zor alanlarda tohumları toprakla buluşturuyoruz” dedi.

Kuraklık sebebiyle gölette can çekişen balıklara can suyu verdilerErzurum’un Oltu ilçesinde kuraklık nedeniyle suyu çekilen göletteki balıklara can suyu verildi. Oltu Orman İşletme Müdürlüğü çalışanı Ömer Faruk Osanmaz ise, "Toprakkale Mahalle muhtarımız göletin kuruduğunu belirterek yardım istedi. Biz de arazözle göletteki balıklara can suyu verdik” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler