Geri Dön
EkonomiKadın istihdamı için ‘EÇBE formülü’

Kadın istihdamı için ‘EÇBE formülü’

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, kadınların üzerindeki erken çocukluk bakım yükünün azaltılarak, kadın istihdamını artırmak amacıyla, “Kurumlar arası İş Birlikleri ile Kadın İstihdamını Desteklemek: Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi Uygulamaları” (EÇBE) Raporu” hazırlandı.

Kadın istihdamı için ‘EÇBE formülü’

EKONOMİ SERVİSİ - Raporda, işverenlerin iş birliği ile kurulan “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Uygulaması”, belediyeler öncülüğünde gerçekleşen “Belediye Uygulaması” ve iş yerlerinde örgütlü “Sendika Uygulaması” olmak üzere üç çocuk bakım hizmeti önerildi. OSB’lerin, belediyelerin ve sendikaların EÇBE açmasını öngören her üç model de erişilebilir ve kaliteli bakım hizmetleri sağlanarak, kadınların üzerindeki bakım yükünün azaltılmasını ve kaliteli biçimde sunulacak erken çocukluk eğitim ve bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

Çocuk bakım yükümlülüğü üzerlerinde olan kadınların, çocuk sahibi olduktan sonra iş gücü piyasasının dışına çıktıklarına veya kayıt dışı çalışmaya yöneldiklerine dikkat çekilen raporda, çocuk bakım hizmetlerinin kurumsallaştırılarak yaygınlaştırılmasının, kadınların farklı sektörlerde, daha kaliteli, güvenceli, insana yakışır işlerde çalışabilmesine katkı vereceği vurgulandı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Nefes kesen operasyon! Aylardır takip ediliyorlardıİstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri düzenlediği operasyonda piyasaya uyuşturucu madde sürme hazırlığında olan 3 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin otomobilinin bagaj bölümünde oluşturulan özel bir bölmeye gizlenmiş vaziyette 101 bin adet extacy hap ele geçirildi. Yakalanan H.C. ve S.C.D. tutuklanırken, K.E.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Narkotik köpeği 'Avcı'nın da katıldığı uyuşturucu operasyonu kameraya yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler