Geri Dön
EkonomiKahve hatırına tam 3 milyar lira

Kahve hatırına tam 3 milyar lira

Türkiye’deki kahve pazarı 3 milyar TL’yi bulurken sektörün yeni yükselen değeri soğuk kahve... Soğuk kahvenin 3 yıl içinde payının yüzde 20’lere ulaşacağı öngörülüyor. Geleneksel Türk kahvesinin de soğuğu yapıldı...

Kahve hatırına tam 3 milyar lira

Hanife Baş - Türkiye’de kahve pazarı büyümesini sürdürürken, yaz aylarıyla beraber soğuk kahve tüketimi öne çıkıyor. Soğuk kahve normal kahveye göre daha hızlı büyürken, 300 milyon TL’lik değere ulaştı.

Türkiye’nin kahve kültürüne sahip olduğuna dikkat çeken Dimes Genel Müdürü Ozan Diren, “Kahve pazarı perakende tarafında da güçlü büyüyor. Kafeler, kahve mağazaları ve benzer kahve servis edilen yerler hariç perakende kahve pazarı bir önceki yıla göre yüzde 29 büyümeyle 3 milyar TL’yi geçti” dedi.

Şu an yüzde 10’a ulaştı

Türkiye’nin yeni tanıdığı bir ürün olmasına karşın soğuk kahve tüketiminin arttığını kaydeden Diren, şu bilgileri verdi:

“Soğuk kahve 3 milyar TL’lik pazarın yaklaşık yüzde 10’nu oluşturuyor. Pazarda en hızlı büyüyen kategori. Geçen yıl soğuk kahve kategorisinin büyüme oranı yüzde 49 oldu. 3 yıl içinde soğuk kahvenin pazardaki payının yüzde 20’lere ulaşacağını öngörüyoruz.”

‘Buzlu çayda aynısı oldu’

Diren, soğuk kahve pazarının 5 yıllık gelişiminin buzlu çay kategorisinin ilk Türkiye’ye girdiği yıllardaki hacim ve büyüme rakamlarına benzerlik gösterdiğini de aktararak, “Çayı sıcak tüketmeyi seven toplumuz ancak soğuk tüketimi de hızlı benimsedik. Kahvede de benzer bir trend görülüyor” dedi.

Payı giderek artıyor

Kahve Dünyası yöneticileri ise, kahve tüketiminin mevsimsel olarak değişse de soğuk kahve tüketiminin toplam pazardaki payının artış gösterdiğini belirterek, “Türk kahvesi ve filtre kahve başta olmak üzere yaz aylarında soğuk kahve tüketimi de artıyor. Soğuk kahve çeşitlerimiz ocak ayına kıyasla 30 kat fazla ilgi görüyor. Soğuk Türk kahvesi de sunuyoruz. Sıcak ve soğuk kahvelerimizin fiyatları benzer, ürün çeşidine ve içecek boyuna bağlı olarak fiyatlar 12-20 TL arasında değişiyor” diye konuştu.

Türk kahvesi soğudu

Kahve Dünyası yetkilileri, yeni lezzet olarak soğuk Türk kahvesini sunduklarını aktararak, “Özel reçetemiz olan soğuk Türk kahvesine yoğun ilgi var. Geleneksel Türk kahvesine farklı bir yorum katılarak süt, bitter çikolata ve buzla buluşturularak hazırlanan soğuk Türk kahvesi, Türk kahvesi lezzetinden vazgeçmeden serinlemek isteyenlerin favorisi oldu” dedi.