Geri Dön
EkonomiKamuya da izin geldi! İşte yeni kurallar...

Kamuya da izin geldi! İşte yeni kurallar...

Son yıllarda şehir içi ulaşımın bir parçası olan elektrikli scooter (e-skuter) alanında yeni düzenlemeler yapıldı. Kamuya e-skuter işletmeciliği izni gelirken, özel sektörün bu işe girebilmesi için 500 bin lira sermaye şartı getirildi.

Kamuya da izin geldi! İşte yeni kurallar...

Mithat Yurdakul / Ankara

Paylaşımlı e-skuter işletmeciliği ve kullanımında usul ve esaslar belirlendi. Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarınca hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeye göre e-skuter ayrı bisiklet yolu varsa taşıt yolunda sürülemeyecek, hız sınırı 50 km üzerinde olan yollarda kullanılamayacak. İkiden fazla e-skuter taşıt yolunda yan yana kullanılamayacak, başka bir araca asılmak, akrobatik hareket yapmak, tek elle sürmek, sırt çantası dışında yük taşımak yasak olacak. E-skuterin gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından farkedilmesi için 20 metre aydınlatmalı farı, kırmızı reflektörü ile 30 metreden duyulabilecek zili olacak.

15 yaş kriteri

Paylaşımlı e-skuter’da yetki belgesi almak için 500 bin TL sermayeye sahip olma şartı aranacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile iştiraklerinde bu sermaye şartı aranmayacağı belirtilen yönetmelikle kamu kuruluşlarının da e-skuter yetki belgesi almasının önü açılmış oldu.

E-skuter şirketleriyle kullanıcılar arasında sözleşme yapılacak, müşterinin adı, soyadı, cinsiyeti, T.C. kimlik numarası kayıt altına alınacak. E-skuterler, sadece izin alınan belediye sınırlarında kullanılabilecek. 15 yaşını bitirmeyenler e-skuter kullanamayacak.

Park yasağı

Sürücüler araçlarını, kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek, yayalar ve engellilerin hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edemeyecek. E-skuter şirketleri, trafiği engelleyecek şekilde park edilen araçları 2 saat içinde toplamak zorunda olacak.

Paylaşımlı e-skuter kullanım ücreti ile ilgili taban veya tavan ücret tarifesi uygulaması getirebilecek. Paylaşımlı e-skuter işletmeciliği yapacak firmalar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi, yerel makamlardan e-skuter izni alarak faaliyet gösterebilecek. Yetki belgelerinin süresi 5 yıl olacak ancak uzatılabilecek.

Yönetmelik hükümlerinin ihlali durumunda hizmet sağlayan işletmelere, 1000, 10 bin veya 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bir ilçede veya belediyede, her 200 kişiye 1 e-skuter düşecek şekilde faaliyet izni verilebilecek. Nüfusun mevsimsel değiştiği veya talebin fazla olduğu yerler ile nüfusu 20 binin altında olan belediyelerde e-skuter sayısı artırılabilecek. Havaalanı, üniversite kampüsü gibi özel alanlarda sayı kısıtı uygulanmayacak.

Bölge sınırını aşana 48 saat süre

Yetki belgesi sahipleri, sadece izin aldıkları belediye-bölge sınırları içerisinde faaliyette bulunabilecek. İzin alınmayan bir belediye ya da bölge sınırları içerisinde kullanılması durumunda, e-skuterlerin 48 saat içerisinde izin alınan sınırlar içerisine getirilmesi gerekecek.

En az yüzde 30 yerli üretim şartı

2025’te uygulanacak yönetmelik maddesine göre, yetki belgesi alan şirketlerin kullanacağı e-skuterlerin en az yüzde 30’u yerli üretim olacak.
Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce paylaşımlı e-skuter işletmeciliği yapan gerçek veya tüzel kişiler, 31 Temmuz 2021’e kadar yönetmelik hükümlerinden muaf tutulacak.

Bursa'da trafik kazasıBursa'nın İnegöl İlçesi'nde ticari taksiyle çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri ticari araç sürücüsü Senayi Çakır'ı gözaltına aldı. Kaza ile ilgili soruşturmaya başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler