Geri Dön
EkonomiKapadokya'da fırsat! Her hafta...

Kapadokya'da fırsat! Her hafta...

Kapadokya’nın çeşitli pazarlara tanıtım hamlesi, Kovid-19 döneminde meyve verdi. Rusya ve Ukrayna’nın ‘güvenli turizm’ için tercih ettiği bu bölgeye gelişler arttı. Ukrayna’dan her hafta charter uçuşları başladı. Haftada iki uçuş, nisanda dörde çıkacak. Ardından Türki Cumhuriyetlere özel olarak da benzer bir uçuş anlaşması yapılması planlanıyor.

Kapadokya'da fırsat! Her hafta...

Duygu Erdoğan

Koronavirüsün olumsuz etkilediği turizm sektörü, bu dönemi sınırlı ziyaretçi sayısıyla geçiriyor. Tanıtım çalışmaları ise bazı bölgelerde meyvesini veriyor. Özellikle salgın süresince Türkiye’de pek çok bölgeyi ziyarete başlayan Rus ve Ukraynalı turistlerin ağırlıkları fark ediliyor. Antalya başta olmak üzere yazın Türkiye’yi tercih eden Rus ve Ukraynalı turistler, 2020 ve 2021’de çeşitli turizm merkezlerini doldurdular. Bu pazarlardan pay alan merkezlerden biri de Kapadokya.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Teyfik Ölmez, turizm sektörünün salgın baskısı altında ‘nefes almaya’ devam ettiğini belirtirken, bu süreçte gelen yabancı turistlerin önemli olduğunu söyledi. Bölgede sadece Türkiye’nin kuzeyindeki ülkelerden gelen yabancı turistlerin olduğunu anlatan Ölmez, “Daha önce yapılan tanıtımların etkisini görüyoruz. Salgın sürecinde ise Türkiye’nin bu ülkelerde güvenli bir merkez olarak dikkat çekmesiyle, ülkemizin pek çok noktasına ilgileri var. Bu sayede onlar Kapadokya’yı, bizler de bölgede onları tanımış olduk” dedi.

Kapadokyada fırsat Her hafta...

Geceleme arttı

Teyfik Ölmez, “Bölgeden bir tur operatörümüz Ukraynalı paydaşı ile Ukrayna’dan haftada iki charter uçuş düzenliyor. Ay sonunda sayı artacak. Benzer çalışmanın da Türki Cumhuriyetler için yapılması planlanıyor. Bu dönemde misafirlerimiz ülkemizin kuzeyinden geliyor. Eskiden turlarda geceleme sayısı 1.8’di şimdi 2.8 e kadar çıktı. Ruslar ve Ukraynalılar minimum 3 gece konaklıyor. Yeni kısıtlamaların etkilerini ise ilerleyen günlerde değerlendireceğiz” diye konuştu.

Kapadokya’ya 2019’da 50 bin Rus, 7-8 bin Ukraynalı geldi. 2020’de 20 bin Rus, 7 bin Ukraynalı turist bölgeyi ziyaret etti.

Haftada 4 charter uçuş

Ukrayna’nın Kiev şehrinden Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na direkt olarak charter uçuş gerçekleştirdiklerini belirten Stonepark Travel Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyükbaş, ülkedeki Global Travel HUB firmasıyla bu konuda anlaşma yaptıklarını söyledi. Yakın zamanda Ukrayna Krakow’dan da seferler yapılacağını anlatan Büyükbaş, “Uçuşlar 25 Mart’ta başladı. Anlaşmamız 1 Haziran’a kadar. Ukrayna Havayolları ile her hafta perşembe ve pazar günleri 2 uçuş yapıyoruz. 28 Nisan’da haftada 4 uçuşa çıkacak. Uçaklar 180 kişilik. Yani şu anda haftada 350 konuk geliyor. Ardından haftada 700 turiste çıkacak. Firma olarak son 5 yıldır Ukrayna pazarı ile çalışıyoruz. Ülkemizi tanıttığımız bir pazar oldu. Salgın döneminde ise Türkiye’nin onlar için önemli bir destinasyon olmasıyla bu ilgi arttı” dedi.

‘Fırsata dönüşecek’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Erciyes Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ali Emre Mart, Kayseri Erciyes ve Kapadokya’nın birlikte önemli bir tur merkezi haline geldiğini hatırlatırken, pandemi koşullarına rağmen tanıtım faaliyetlerinin de devam ettiğini söyledi. Dış pazar açısından bu yıl Rusya ve Ukrayna’nın etkisiyle olumlu bir seyir olduğunu anlatan Mart, “Onlar olmasa tüm paydaşlar olarak çok zorda kalırdık. Son birkaç yıldır gelmelerine rağmen artık buraları çok sevdiler, iyi tanıdılar. Bu taleplerinin salgın döneminin ardından da ülkemiz için fırsata dönüşeceğini düşünüyoruz. Çünkü artık Rusların ve Ukraynalıların sadece kıyı bölgelere değil, turistik bölgelere de ilgisi çok fazla” diye konuştu.

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler