Ekonomi ‘Karagöz ve Hacivat’ 5G ile sanal perdede

‘Karagöz ve Hacivat’ 5G ile sanal perdede

01.03.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türk Telekom, Barcelona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde geleneksel Türk gölge tiyatrosunu yüksek teknolojiyle dünyaya tanıttı.

‘Karagöz ve Hacivat’ 5G ile sanal perdede

SERKAN ARMAN / Barselona - Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PİLOT mezunu NaraXR’ın desteğiyle 5G Haptic Eldivenli VR Karagöz Kukla Tiyatrosu denemesi Huawei standında dünyayla paylaşıldı. Denemede farklı lokasyonlarda bulunan gerçek kukla oynatıcılarının yönettiği Unesco Kültür Mirası Karagöz Kukla Tiyatrosu, 5G Haptic Eldiven ile Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan seyircilere canlı olarak VR, AR ve web ortamında sunuldu. Ayrıca farklı lokasyonlar arasında 3 boyutlu 5G sanal görüşme denemesi de yerli teknoloji şirketi Scalar Vision ile gerçek zamanlı yapıldı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şunları söyledi:

Haberin Devamı

Dünyaya tanıtıldı

“Dünyada bir ilk niteliği taşıyan çalışmada, yeni nesil teknolojileri kültür sanat alanına da uyguladık. Ayrıca kullanıcıların gerçek dünyadan sanal dünyaya veya sanal dünyadan gerçek dünyaya hızlı bir şekilde geçiş yapmalarına olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış 3 boyutlu görüşme teknolojileri ile bireyler arasındaki fiziksel mesafeleri en aza indiren çözümlerin gelişimine katkı sağlıyoruz.”

Her yere ulaşacak

Huawei Turkiye CEO’su Kaya Shi ise, “Türk Telekom ile iş birliğimizi 5G teknolojilerinin kullanım senaryoları özelinde artırmış bulunmaktayız. Bu deneme ile Unesco Kültür Mirası Karagöz Kukla Tiyatrosu’nu 5G ve XR teknolojileri kullanarak mekan bağımsız ve canlı olarak dünyanın her köşesine taşıyabiliyoruz” dedi.