Geri Dön
Ekonomi‘Karbon puanı’yla 1 milyon fidan

‘Karbon puanı’yla 1 milyon fidan

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilir bir gelecek hedefi doğrultusunda geliştirdiği ‘Geleceğe Orman’ uygulamasını hayata geçirdi.

‘Karbon puanı’yla 1 milyon fidan

Banka müşterileri İşCep uygulaması üzerinden projeye katılarak, çevreye duyarlı bankacılık işlemlerinin yanısıra gündelik hayatlarındaki aktiviteleri karşılığında da karbon puanı kazanabilecek. Kazanılan puanlar belli bir limite ulaştığında müşteriler adına TEMA Vakfı aracılığıyla fidan dikimi yapılacak. Geleceğe Orman uygulaması kapsamında ilk üç yılda toplam 1 milyon adet fidan dikimi yapılması öngörülüyor.

Duyarlılık ödülü

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Bankamız, geçmişten bu yana çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim başlıkları altında doğan ihtiyaçlara yanıt oluşturmak gayretindedir. Bu çabaların bir örneği olan, çevre konusunda TEMA Vakfı ile işbirliğimiz çok eskilere dayanıyor. 81 İlde 81 Orman projesi çerçevesinde 1500 hektar alana 2 milyon 205 bin adet fidan dikildi. Minik TEMA ve Yavru TEMA Doğa Eğitim Programları’nı destekleyerek 2019’dan bu yana 342 bini aşkın çocuğa ulaştık. Maximum TEMA, Doğasever Maxipara gibi kartlarla çevreye desteğimiz devam etti. Yeni uygulamamız Geleceğe Orman ile müşterilerimizle el ele vererek karbon ayak izimizi azaltıyoruz.”

Asgari 2 bin adım

Müşterilerin çevreye duyarlı yaklaşımlarını desteklediklerini kaydeden Sezen, şu bilgileri verdi:

“Yazılı ekstre almamak, bisiklet kullanmak, yürüyüş yapmak gibi bilinçli adımlarında müşterilerimizin karbon puanı kazanmalarını sağlıyor, bu çabalarını fidan dikimi ile ödüllendiriyoruz. Herkesi Geleceğe Orman uygulamasına katılarak, farkındalığımızı artırmaya davet ediyoruz.”

Müşteri Olmak İstiyorum, kredi kartı ekstresinin dijital olarak tercih edilmesi, Bankamatik işlemlerinde makbuz alınmaması ve sözleşme ile formların dijital ortamda onaylanması işlemleri ayrı ayrı 80 karbon puan ile ödüllendiriliyor. Temassız, mobil ya da QR kod ile ödeme yapılması, toplu taşıma kartı ödemelerinin gerçekleştirilmesi ve günde asgari 2 bin adım atılması gibi işlem ve aktiviteler 2 karbon puana kadar ödüllendiriliyor.

Biriktirilen karbon puanların toplamı 1000’e ulaştığında kullanıcılar puanları TEMA Vakfı’na fidan bağışı yapmak için kullanabiliyor ve TEMA Vakfı tarafından adlarına düzenlenmiş bağış sertifikalarına İşCep’ten ulaşabiliyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
5 metrekarelik karavanıyla Türkiye'yi geziyorTürkiye'de son yıllarda gelişen karavan turizminin uğrak yerlerinden Antalya'nın Manavgat ilçesinde mola veren 'Kadın Karavancılar' grubunun kurucusu Yıldız Can, 'Özgür Kutup Yıldızı' adını verdiği 5 metrekarelik karavanıyla 8 yıldır Türkiye'nin birçok yerine seyahat etti. 2 yıldır yalnız seyahat eden Can, "Karavan aslında size ne kadar çok az şeye ihtiyaç duyduğunuzu hatırlatan bir yaşam biçimi. Seyahati seven ve minimal yaşama hazır hisseden kadınlara tavsiye ediyorum" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler