Geri Dön
EkonomiKardeş kardeş yatırım tamam

Kardeş kardeş yatırım tamam

Coca-Cola İçecek’in Özbekistan’daki satın alma süreci tamamlandı. Tuncay Özilhan, “Kardeş ülkeler Özbekistan ve Türkiye ilişkilerini güçlendirecek yeni bir adım” dedi.

Kardeş kardeş yatırım tamam

Coca-Cola sisteminin önemli şişeleyicilerinden Coca-Cola İçecek (CCI) Türkiye, Özbekistan’da önemli bir yatırım hamlesi yaptı. CCI ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı (UzSAMA) arasında yüzde 57.118 oranındaki Coca-Cola Bottlers Uzbekistan hisselerinin özelleştirilmesine yönelik Hisse Alım Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından, satın alma işlemi, tüm ilgili hükümet ve mutad onayların alınmasını müteakiben resmen tamamlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürecin tamamlanmasıyla ilgili anlaşma, Özbekistan Maliye Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2021 Özbekistan Ekonomi Forumu’nda imzalandı. Söz konusu anlaşma çerçevesinde CCI, 252.28 milyon dolar karşılığında UzSAMA’nın CCBU’daki yüzde 57.118 hissesinin sahibi oldu. CCBU’nun kalan hisseleri ise dolaylı olarak The Coca-Cola Company’ye ait bulunuyor.               

Devamı gelecek

Coca-Cola İçecek ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, şunları dile getirdi:

“Bugün tarihsel ve kültürel bağlarıyla, kardeş ülkeler Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirecek yeni bir adım atmaktan gurur duyuyoruz. Anadolu Grubu Orta Asya’da uzun bir yatırım geçmişine sahip. Bölgenin potansiyeline her zaman inandık ve tüm yatırımlarımızda elde ettiğimiz sonuçlar, bu güveni haklı çıkardı.

Anadolu Grubu olarak yatırımlarımıza devam etmeyi ve hem Özbekistan halkı için istihdam yaratmayı, hem de ülkenin ekonomisine değer katmayı hedefliyoruz.”

Muazzam potansiyel var

Coca Cola İçecek CEO’su Burak Başarır CCBU’nun çoğunluk hissedarı olma fırsatına sahip oldukları için çok heyecanlı olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu satın alma, Coca-Cola Sistemi içindeki en güçlü ortaklardan biri olarak konumumuzu daha da sağlamlaştırırken, coğrafyalarımızdaki en iyi FMCG oyuncusu olma vizyonumuza da hizmet ediyor. Tüketicilerin, çalışanların, toplumun ve Özbek devletinin yararı doğrultusunda CCBU’nun işini ve yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Kısa ve orta vadede Özbek meşrubat pazarının sahip olduğu muazzam sürdürülebilir ve karlı bir büyüme potansiyeline de inancımız tam. Bu, kaliteli büyüme algoritmamızla da uyum içindedir. Özbekistan Orta Asya’da nüfus bakımından en büyük ve alkolsüz içecek pazarında kişi başı tüketimin en düşük olduğu ülke. CCI olarak yaklaşık 30 yıldır bu bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu deneyimimizden ve öğrendiklerimizden hareketle büyüme potansiyeli olan Özbekistan pazarına da değer katacağımıza inanıyoruz.”

Türk iş dünyasına davet

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Jamshid Kuchkarov, “Özbekistan’ın kamu hisselerinin özelleştirmeye başlandığı bu dönem için süreçlerin nasıl yönetileceğine dair yüksek kalitede bir standart oluştu. İtibarlı bir şirket olan CCI’ın kazanmasından ayrıca büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu sonuç, Cumhurbaşkanımız Mirziyoyev’in liderliğinde liberalleşme reformlarına duyulan güveni ortaya koyuyor. Tüm uluslararası ve Türk yatırımcıları gelecekteki özelleştirme süreçlerine de davet ediyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bir aylık bebeğini sobada yaktığı iddia edilen anne adliyeye sevk edildiYozgat’ın Çandır ilçesinde bir aylık bebeğini sobada yakarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan anne adliyeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler