Geri Dön
EkonomiKatılım Bankası Nedir? Katılım Bankalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Katılım Bankası sürekli duyduğumuz terimlerden bir tanesidir. Ancak çoğu insan bu terimin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Katılım bankaları cari ve katılma olarak iki farklı hesap ile fon toplar. Katılım bankası nedir? Katılım bankalarının çalışma sistemi nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Katılım bankaları müşterilerin talepleri doğrultusunda ve katılım bankacılığına uygun olarak mal, hak ya da hizmetlerin peşin bir şekilde satın alınması, kiralanması ya da taksitli bir şekilde müşterilere satılması veya toplanan fonlar ile ortaklık çalışmalarından kar sağlayan bankacılığa verilen bir isimdir.

Katılım Bankası Nedir?

Katılım bankacılığı prensibinde tasarruf sahibi olan müşterilerden fonlar faizsiz bir şekilde ticarette ya da sanayide değerlendirerek elde edilen zarar ya da karı müşteriler ile paylaşılması şeklindedir. Katılım bankacılığında yapılan tüm işlemler faizsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

İslam’a göre ticari işlemlerden elde edilen kar helal olarak kabul edilir. Ancak faiz barındıran ya da risk ve spekülatif içeren işlemler katılım bankacılığında yer almaz. Örneğin katılım bankacılığında; alkollü içecekler, tütün, silah ya da şans oyunları ile alakalı bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Katılım bankalarında, faizsiz bankacılığın doğru bir şekilde yapılabilmesi açısından Danışma Komiteleri yer alır. Bu bankalarda ürün ile süreçler, yönetime bağlı fakat bağımsız faaliyet gösteren danışma komitesinin onayından geçerek işleme alınmaktadır.

Katılım Bankalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Herhangi bir malın vadeli ya da peşin olarak satılmasının sonucunda elde edilen kazanç kar olarak elde edilmektedir. Katılım bankalarında faaliyetler kar ve zarar esasına dayalı bir şekilde yapılmaktadır.

Malların alım satım işlemlerinde öncelikle katılım bankalarının alacakları kar belirlenmektedir. Bununla beraber müşteriler en başından ayın hangi gününde ne kadar taksit ödeyeceklerini öğrenirler. Bunun yanında belirlenen kar oranlarında vadenin sona ermesine kadar herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

Müşterinin alacağı kar, havuzda toplanmış olan fonlardan elde edilen kardan ödenir.

Telefona bakarken kaza yapmıştı, işine son verildi!Manisa’da, geçen ay cep telefonuyla ilgilenirken önündeki otomobile çarparak, kullandığı otobüste bir yolcunun yaralanmasına neden olan Manisa'nın tek kadın şoförü Fatma Güngör'ün (49) işine son verildi. Güngör'ün yaptığı kaza anı ise halk otobüsünün güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler