EkonomiKaz Dağları’nın hanım ağası

Kaz Dağları’nın hanım ağası

20.10.2014 - 02:30 | Son Güncellenme:

Telekom sektöründe uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra girişimci olan Nermin Gelbal Gökduman, 3 yıl önce yarattığı ‘Ovilo’ markasıyla bu yıl 20 ton zeytin ve 20 ton zeytinyağı üretmeyi planlıyor.

Kaz Dağları’nın hanım ağası


Aslen mühendis olan 2 çocuk annesi Gökduman zeytinyağı üretimine girmeye karar verdikten sonra Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu’nde zeytincilik eğitimlerine katılmış. Edremit Körfez bölgesinde 52 ve 152 dönümlük bahçelerinde butik üretim yapan Gökduman, zeytinyağı üretiminin ardından bu yıl zeytin üretimi de yapıyor.
Yaklaşık 3 bin ağacının bulunduğu Edremit körfezindeki zeytinliklerinde hasada başlayan Gökduman, zeytin ağacının kutsal olduğuna inanması dolayısıyla zeytinyağı üretimine karar verdiğini ve zeytincilik eğitimi aldığını anlattı.
Hedef 5 bin ağaç
Gökduman, Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediler de dahil olmak üzere bugüne kadar 2.5 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, bu yıl dolum ve ambalajlama tesisi açtıklarını bildirdi. 2016 sonunda 5 bin ağaca ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Gökduman Türkiye’de kişi başı 2 kilo olan zeytinyağı tüketiminin, üretimde önde olan ülkelerde ise 10 - 25 kilo olduğunu söyledi.