Geri Dön

Kazakistan ile 1.7 milyar dolarlık imza

Kazakistan ile 1.7 milyar dolarlık imza

Türkiye - Kazakistan Yatırım Forumu, dün Ankara’da gerçekleştirildi. Forum kapsamında Türkiye ile Kazakistan arasında makine, kimya, gıda, ulaştırma ve maden sektörlerini içerek toplam değeri 1.7 milyar dolar olan 22 anlaşma imzalandı. Forumda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmini birkaç yıl içinde 5 milyar dolara ve ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“2013 ve sonrasında düşüş eğilimine giren ticaret hacmimiz, her ne kadar 2017’de yüzde 23’lük bir artış gösterse de sahip olduğumuz potansiyelin oldukça altında. 2017’de 2.4 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık. Ancak iki toplum böylesine yakın ve kardeşçe hareket etmesine rağmen, aramızdaki bu yakınlığı ekonomik ilişkilere henüz yeterince yansıtabilmiş değiliz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmimizi 5 milyar dolara, inşallah ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmak amacındayız. Bu seviyelere en fazla 7-8 yıllık bir zaman zarfında ulaşmak için mevcut işbirliğimizi daha ileri safhalara taşımak mecburiyetindeyiz. Gerek bu tip iş forumlarında gerekse ülkelerimizin üye olduğu ekonomik işbirliği teşkilatlarında daha sık bir araya gelerek mevcut fırsatları daha iyi değerlendirmek durumundayız.”

Yatırımlar 3.2 milyar $

Kazakistan’daki Türk yatırımlarının 3.2 milyar dolar seviyesine ulaştığını aktaran Dönmez, Rusya ve Çin’den sonra Türkiye’nin Kazakistan’da en fazla yabancı hisseli şirkete sahip 3’üncü ülke konumunda olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 7-8 yıl içinde 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

‘Türkiye ile yürüyen hiç kaybetmeyecek’

Kazakistan’ın Türkiye’de yaklaşık 170 milyon dolarlık yatırımı bulunduğuna işaret eden Dönmez şöyle dedi:
“Türkiye yatırımcılara dünyanın en cazip destek ve teşviklerini sunan ülkelerin başında geliyor. Türkiye’ye güvenen, Türkiye’ye yatırım yapan, Türkiye ile birlikte yol yürüyen hiçbir zaman kaybetmedi ve kaybetmeyecek. Kazak kardeşlerimizin Türk ekonomisinin sunduğu fırsatlardan yararlanmasını arzu ediyoruz. Burada Türkiye ve Kazakistan arasında 1.7 milyar dolarlık, 18’i ticari olmak üzere 22 anlaşma imzalandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in ziyareti vesilesiyle anlaşmaların yeni projeler eklenip güncellenerek ve kapsadığı alanları daha da zenginleştirerek ilişkimizi bir sonraki aşamaya taşımak arzusundayız. Eylem planı yatırımcılarımıza ışık tutmayı amaçlamaktadır.”

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber