Geri Dön
Ekonomi‘KDV indirimleri yıl sonuna uzasın’

‘KDV indirimleri yıl sonuna uzasın’

Salgından etkilenen sektörleri desteklemek için yapılan KDV indirimi 30 Eylül itibarıyla sona erdi. İlgili sektörler, KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesini talep ediyor

‘KDV indirimleri yıl sonuna uzasın’

AYLİN RANA AYDİN - Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörler, 30 Eylül’de sona eren KDV indiriminin devam etmesini talep ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KDV indiriminin en azından yıl sonuna kadar devam etmesinin fayda sağlayacağını dile getirdi. Palandöken, “Piyasada KDV oranının düşmesi satışlara da olumlu yansıyor” dedi.

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, KDV indiriminin kalkmasıyla birlikte işletmelerin fiyatlarında bir artış olmasını beklediklerini ifade etti. Böylece 2021 son çeyrek enflasyonuna olumsuz bir katkı olabileceğini belirten Demirer, “KDV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılmasını talep etmiştik” ifadelerini kullandı.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sayit Karabağlı, KDV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılması yönünde talepleri olduğunu kaydetti. Karabağlı, “Kasa yazılımlarında KDV’nin ayarlanması için kararı bekliyoruz. İşlem hacminin de daraldığı bir dönemde KDV oranında zam yapmak da zor olacak” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Salgından olumsuz etkilenen pek çok sektörü desteklemek için 23 Aralık 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 1 Haziran 2021’e kadar konaklama, yeme - içme, sinema, tiyatro, müze hizmetleri için KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmüştü.

Haziranda Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre, KDV ve kira stopaj oranlarındaki indirim uygulaması iki ay uzatılmıştı. Daha sonra 30 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, KDV indirimi 30 Eylül 2021’e kadar uzatılmıştı. Kararla, yüzde 18 uygulanan KDV yüzde 8’e, yüzde 8 olan oranlar yüzde 1’e çekilmişti.

 

Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Giresun'da korkutan an! Direkt kırmızı kart
Fransa’da tartışmalara neden olmuştu! Kabul edildi
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Survivor All Star'da sürgün adasına giden Birsen'in korku dolu anları!
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler