Geri Dön

Kentsel dönüşüm taşındırıyor!

İstanbul’da son 3 yılda ağırlık kazanan kentsel dönüşüm, taşınmaları da hızlandırdı. Son yıllarda taşınma nedenleri arasında ilk sırayı kentsel dönüşüm aldı.

Kentsel dönüşüm taşındırıyor!

İstanbul’un 39 ilçesi arasında taşınma hareketliliğinin en çok yaşandığı ilçe de Fikirtepe ve Bağdat Caddesi gibi kentsel dönüşümün yoğun olarak uygulandığı bölgelere sahip olan Kadıköy’de yaşandı. Kadıköy, İstanbul’daki taşınma hareketliliğinin yüzde 15’ine sahip olurken, ilçeyi yüzde 11 ile Maltepe, yüzde 8 ile Ataşehir, yüzde 5 ile Ümraniye ve yüzde 4 ile Kartal takip etti.

Yüzde 30 artış gösterdi
Taşınma hareketleri ağırlıklı olarak Anadolu yakasında görülürken, Avrupa yakasında ilk sırayı Beşiktaş aldı. İstanbul’daki taşınmaların yüzde 4.31’i Beşiktaş’ta yapılırken, ilçeyi yüzde 3.33 ile Küçükçekmece ve Esenyurt, yüzde 2.94 ile Sarıyer ve yüzde 2.78 ile Arnavutköy takip etti.
TSKB Gayrimenkul Değerleme ve REIDIN tarafından hazırlanan ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ raporu ilk kez yayımlandı. 2016 yılının ilk çeyreğini kapsayan 12 bin taşınma işlemi üzerinden raporun verileri oluşturuldu. Raporun ölçümlenmesinde, İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği’nden elde edilen bilgilerden yararlanıldı.
İstanbul’da 2016’nın ilk çeyreğinde taşınma hareketliliği 2015’in son çeyreğine göre yüzde 30 arttı. Taşınmanın fazla olduğu yerlerde kiralar ve konut fiyatları yükseldi.

4.5'lik depremin ürkütücü sesi korkuttuAnkara'nın Kalecik ilçesinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremin yeraltındaki ses kaydı Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hamdullah Livaoğlu tarafından kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber