Geri Dön
EkonomiKeremali Dağı’nın suyu Japonya’ya gidiyor

Keremali Dağı’nın suyu Japonya’ya gidiyor

Kaynağı Sakarya Hendek’teki Keremali Dağı olan Saka Su’yu beş kıtada 25 ülkeye ihraç ettiklerini söyleyen Saka Su Genel Müdürü Suat Atalay, iç pazarda büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Keremali Dağı’nın suyu Japonya’ya gidiyor


İhracat yaptıkları ülkeler arasında İngiltere, Norveç, Danimarka, Avustralya, İsveç, ABD ve Almanya gibi ülkelerin bulunduğunu kaydeden Atalay, “Japonya’da ithal edilen iki su markasından birisiyiz” dedi. İç pazara yeni yeni ağırlık vermeye başladıklarını anlatan Atalay, “Yurtdışında Saka, sahip olduğu pH seviyesi, kalsiyum ve magnezyum dengesiyle ulaştığı ve başarılı olduğu tüm ülkelerdeki performansını, artık iç pazar odaklı devam ettirecek” diye konuştu.

Üç ayrı su kategorisi
Türkiye pazarında suların ‘doğal kaynak suyu’ ve ‘doğal mineralli su’ ve ‘işlenmiş su’ olmak üzere üç kategoriye ayrıldığını anlatan Suat Atalay, bu kategoriler hakkında şu bilgileri verdi:
“Doğal mineralli su tüketici tarafından çok iyi bilinmiyor. Oysa bu kategorideki su, doğal kaynaklı sulara göre çok daha derinlerden çıktığı ve hiçbir koşuldan etkilenmediği için çok daha yararlı. Çünkü insan vücudu mineral üretmiyor. İnsan vücudu 7.2 - 7.4 pH oranında dengeleniyor. Doğal mineralli sular, 8.22’lik pH değeri, zengin kalsiyum ve magnezyum oranlarıyla vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri sağlıyor.”‘Formülümüz gizli değil’
Saka Su’yun formülünün gizli olmadığını belirten Atalay, “Dağdan geleni tüketicilerimize aynen iletiyoruz. Tamamen doğal olan Saka’yı işlem yapmadan şişeliyoruz” dedi.
2010 yılında su üreticisi sayısının 275’e ulaştığını kaydeden Atalay, “Bu işi bilen bilmeyen herkes sektöre giriyor. Dışarıdan kârlı bir iş olarak görülüyor” dedi.


Yeni trend mineralli su
Yurtdışında su pazarının yüzde 75’ine mineralli suların sahip olduğunu söyleyen Suat Atalay, “Türkiye’de ise bu oran yüzde 25” dedi. Atalay, Saka’nın AB uyum yasaları çerçevesinde Sağlık Bakanlığı nezdinde çıkarılan “Doğal Mineralli Su” yönetmeliğine bağlı olarak 2007 yılında ilk doğal mineralli su ruhsatını alan firma olduğunu belirtti.
Atalay, tüketicilere mineralli suyun faydalarını anlatarak bu yöndeki bilinci artırmak istediklerini ifade etti.

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler