Geri Dön

‘Kızgın Kuşlar’ herkesi yutacak

Kızgın Kuşlar (Angry Birds) oyunu ile tanınan Finlandiyalı yazılım şirketi Rovio, dün halka açıldı. 1.1 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Rovio’nun sahiplerinden Kaj Hed, elde ettikleri parayla yeni oyun şirketleri alacaklarını açıkladı.

‘Kızgın Kuşlar’ herkesi yutacak

11.5 euro’dan halka arz edilen şirket, açılışta yüzde 7 prim yaptı. Halk arz için hisselerini yüzde 69’dan yüzde 37’ye indiren Kaj Hed, oyun sektöründe güçlerini artırdıklarını belirterek, “Bir çok iyi şirket halk açılma ya da ortak bulma ikilemi yaşar. Halka açılma pahalı ve çok çalışma gerektiriyor. Şimdi şirket toplamak için çok iyi bir konuma geldik” dedi. Analistler uzun zamandır Rovio’ya Angry Birds markasına olan bağımlılığını azaltma tavsiyesinde bulunuyordu.

2009 yılında orijinal Angry Birds oyununu piyasaya sürdükten sonra çok hızlı büyüyen Rovio, sıkı rekabet ve bedava oyunlara olan talep nedeniyle 2015 yılında küçülmek zorunda kalmıştı.

Ancak 2016’da 3 boyutlu Angry Birds filminin çıkışı Rovio’nun tekrar toparlanmasını sağladı. Bu yılın ilk yarısında Rovio’nun satışları geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artıp 153 milyon euro’ya yükseldi.

Aydın'da minibüs TIR'ın alına girdiAydın'da minibüsle TIR'ın çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralılardan Aydınoğlu'nun hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber