Geri Dön
EkonomiKoç, mucit Türklere ‘kuluçka’ kurdu

Koç, mucit Türklere ‘kuluçka’ kurdu

Dünya devi bilişim şirketleri yaratan Silikon Vadisi’nden esinlenen Koç Topluluğu ve Koç Üniversitesi, girişimci ve mucitlere destek olmak için Inventram adlı şirket kurdu

Koç, mucit Türklere ‘kuluçka’ kurdu

Koç Topluluğu, Koç Üniversitesi ile birlikte kurduğu Inventram adlı şirketle buluş sahibi girişimcileri desteklemeyi ve Türkiye’de bir Silikon Vadisi yaratmayı hedefliyor. Adı İngilizce “buluş” ve “koç” kelimelerinden oluşan Inventram’ın bilişim ve teknoloji sektörü kökenli Genel Müdürü Cem Soysal, şirketin patent almak isteyen ya da ticari üretime geçmek isteyen buluş sahibi girişimciler için Türkiye’de en önemli başvuru noktası olacağını söyledi.
Soysal, 11 alanda fikir ve buluşları değerlendireceklerini; ilk etapta fikri mülkiyetin koruma altına alınması ve patentlenmesinde, daha sonra ise şirket kurulma aşamasında destek olacaklarını belirtti. Soysal, “Yurtdışındaki uygulamlara baktığımızda Stanford, MIT, Oxford gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri son 30 yıldır buluş ve patentler sayesinde yeni bir endüstri yaratmış, Silikon Vadisi gibi oluşumlar ortaya çıkarmışlar” derken, Türkiye’de de benzer bir oluşumun altyapısını hazırlamayı hedeflediklerini aktardı.

Patent ve şirkete ortaklık
Hedeflerinin girişimciler için ilk başvuru noktası olmak olduğunu belirten Soysal, “Inventram’la ortak şirket kurulabilir ya da patent başvurusu ortak yapılır. Gelirleri tekrar yatırıma dönüştürüp üniversiteye de kaynak sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Soysal, “Inventram’ın 52 kişilik hem sektörde fikir lideri olan, hem kendi alanında uzman danışman kadrosu var. Türkiye’nin patent sayısını artırmaya, buluş, yaratıcılık, inovasyon ve fikir ülkesi olmaya ihtiyacı var” dedi.
Koç Holding Stratejik Planlama Başkanı Tamer Haşimoğlu, grup olarak Türkiye’deki özel sektör Ar-Ge harcamaları içinde yüzde 16’lık paya sahip olduklarını, 1.800’den fazla patent portföyüyle bu alanda lider olduklarını belirtti. Ar-Ge teşvik kanunu kapsamında oluşturulan 47 Ar-Ge merkezinden 12 tanesinin, topluluk şirketlerine ait olduğunu aktaran Haşimoğlu, konsolide ciroda Ar-Ge harcamalarının payının ise yüzde 1.1-1.5 arasında değiştiği bilgisini verdi.

Burslar için gelir
Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Umran İnan da Inventram’ın patent ve ortak şirketlerden sağladığı gelirden kendilerine düşen payı burs vermek için kullanacaklarını söyledi. İnan, “Gelecek 5 yıla baktığımızda lisansüstü programları geliştirmek ve Ar-Ge için insan kaynağı altyapısını oluşturmayı hedefliyoruz. İyi öğrenci bulmak için yenilik getirmemiz gerekecek. Araştırma çalışmalarının akıl terine dayalı olduğunu düşünüyorum” derken, üniversitede özellikle yüksek lisans eğitimine önem verdiklerini ve öğrencilere sağladıkları imkânları iyileştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Başvurular internetten
Girişimciler, Inventram’ın internet sitesinden başvurularını iletecek. 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar proje yatırım ihtiyacı için başvuru yapmak mümkün. Çok uzun soluklu projelere değil 4 yıla kadar sonuç alması hedeflenen çalışmalara destek verilecek. Başvuru sahiplerinin hedef pazar büyüklüğü ve 5 yıllık satış geliri beklentilerine ilişkin projeksiyonlarını yapmaları bekleniyor.

Desteklenecek sektörler
- Sağlık ve biyoteknoloji
- Enerji n Otomotiv
- Çevre teknolojileri
- Nanoteknoloji
- Bilgi ve iletişim teknolojileri
- Savunma sanayi ve teknolojileri
- İnternet ve mobil tabanlı hizmet
- Dayanıklı tüketim
- Malzeme bilimleri ve kimya
- Gıda teknolojileri

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek anlattıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamada, "Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz.' dedi. Erdoğan yıl sonu büyüme rakamlarına dair, "Beklentimiz, 10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir." bilgisini paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler