Geri Dön
EkonomiKonut fiyatı artıyor talep azalmıyor

Konut fiyatı artıyor talep azalmıyor

Konut fiyatlarındaki artış devam ederken, konuta olan talep de aynı hızda yükseliyor. Yatırım arayışında gayrimenkule yönelenler başta olmak üzere, fiyatların daha da yükseleceği kaygısıyla alım yapanlar, verilere de yansıyor.

Konut fiyatı artıyor talep azalmıyor

DUYGU ERDOĞAN - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı konut satış verilerine göre, ülke genelinde nisan ayında konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38.8 artarak 133 bin 58 oldu. Böylece tüm zamanların en yüksek nisan ayı satışı gerçekleşti. Türkiye genelinde banka kredili konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82.9 artış göstererek 32 bin 30 oldu. Peşin, senet gibi diğer satış yöntemleriyle satış ise nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28.9 artarak 101 bin 28 oldu. Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.7 artarak 36 bin 421 oldu. İkinci el konut satışları ise nisanda yüzde 45 artış göstererek 96 bin 637 oldu.

Ocak-Nisan 2022 döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.2 artışla 453 bin 121 konut satışı gerçekleşti. Hükümetin açıkladığı yeni destek paketinin de gelecek aylarda verilere yansımanı, 2022’de yeni bir satış rekoru yaşanması bekleniyor.

RUSLAR ZİRVEYE ÇIKTI

Yabancılara yapılan konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58.1 artarak 6 bin 447 oldu. Böylece yılın en yüksek aylık satışı görüldü. Daha önce Türkiye’den en çok konut alan yabancılar listesinde Iraklıların ve ardından İranlıların liderliği varken, Rusya bu ay zirveye çıktı. Önceki yıllarda genelde üçüncü sırada yer alan Ruslar, savaşın etkisiyle ‘ikinci ev’leri olarak Türkiye’ye geliyor. Rusya vatandaşları geçen ay Türkiye’den 1.152 konut satın aldı. Onları sırasıyla 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak vatandaşları izledi.

Kısa süre önce vatandaşlık için gayrimenkul alımında sınır olan 250 bin dolar ise 400 bin dolara yükseltilmişti.