Geri Dön
EkonomiKonuta % 8 KDV müjdesi

Konuta % 8 KDV müjdesi

Konut alıcısına bir müjde daha geldi. Bakanlar Kurulu, 150 metrekareden büyük konutların KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirdi. 10 puanlık indirim, konut talebini daha da yükseltirken, inşaatçılar piyasanın iyice canlanacağını söyledi

Konuta % 8  KDV müjdesi

Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üstündeki konutların satışında yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e düşürdü. KDV’de 10 puanlık indirim inşaat sektöründe sevinçle karşılandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 150 metrekareden büyük konutların satışında KDV, 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olarak uygulanacak. 150 metrekarenin altındaki konutların satışında yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

SİZE UYGUN EVLER MİLLİYETEMLAK'TA!

Kampanyalar sürüyor

Piyasayı canlandırmak amacıyla Emlak Konut GYO, Türkiye’nin geleceğine ve ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olarak ‘TÜFE’li Satış Kampanyası’nı başlatmıştı. Yüzde 20 peşinat, yüzde 0.70 faiz ve 120 aya kadar vadeyle ev sahibi olmayı mümkün kılan kampanya yıl sonuna kadar devam edecek. GYODER’in Emlak Konut ile aynı şartlarda düzenlediği kampanya da 15 Ekim’e kadar uzatılmıştı. KDV indiriminin de gelmesiyle konut talebinin zirve yapması bekleniyor.

‘Gözle görülür canlılık olacak’

Ziya Yılmaz DAP Holding Başkanı

“Sektörün bu tür teşviklere ihtiyacı var. Devlet desteğinin önemini ve tetikleyici gücünü yakın süreçte gördük. GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmesiyle gözle görülür bir canlılık yaşandı. Faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekare üzerindeki konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır.”

‘İndirim 2017 yılını kapsamalı’

Nazmi Durbakayım İNDER Başkanı

“KDV indirimi, satışa olumlu yansır. KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşüren karar büyük daire stoklarının eritilmesine fayda sağlayacak. İstanbul gibi şehirlerimizdeki dairelerin çoğu yüzde 18 KDV ile satılmaktadır. KDV avantajı en çok, Afet Yasası dışında kalan projeler ile yerinde dönüşüm projelerinde büyük fayda sağlar.

Bu kapsamda KDV oranına dokunmadan, tüm konutlardaki yüzde 2 olan alım satım vergisinin aşağıya çekilmesi, Emlak Konut’un başlattığı tarihi kampanyanın gücünü artırır ve satışlara daha fazla ivme kazandırır. İndirim süresinin 2017 sonuna kadar olması, etkinliği daha da artırır. KDV’de düşüş direkt tüketiciye yansıyacak ancak fiyatlara fazla etkisi olmayacaktır.”

‘Alıcılar rahatladı sektörün önü açıldı’

Süleyman Çetinsaya Artaş İnşaat Başkanı

“150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi kararı sektör ve konut alıcıları açısından çok güzel bir gelişme. Oranların düşürülmesini uzun zamandır bekliyorduk. Yüzde 10’luk bu fark yatırım yapmak isteyenlere büyük katkı sağlayacak. KDV’nin 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması hüküm altına alındı. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı her zaman en güvenilir araç olmuştur. Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu karar tüketicilerimizi rahatlatırken, inşaat sektörünün önünü açacaktır.”

‘Ev alan değil, kâr eden ödesin’

Yaşar Aşçıoğlu Aşçıoğlu İnşaat Başkanı

“Çok doğru, yerinde ve sevindirici bir karar. Ancak yeterli değil. İnşaat sektörünün ivme kazanması için inşaat ile ilgili vergi, resim ve harçların daha da düşürülmesi gerekmektedir. Konut alıcısından vergi almak yerine, konut yapımından kâr elde eden girişimciden vergi almak tercih edilmelidir. Sevindirici olan hükümetin ve ilgili bakanlığın bu konuya el atmış olmasıdır. Bu karar, vatandaşın daha ucuza konut edinmesini, bizim de daha güvenli ve daha konforlu binaları daha fazla yapmamızı, kentsel dönüşümün de hızlanmasını sağlayacaktır.”

‘KDV indirimi kalıcı olmalı’

Aziz Torun GYODER Başkanı

“Sektörün üzerinde haksız kazanca ve adaletsizliğe ve hatta kayıtdışılığa yönlendiren vergi yükü ve mükerrer harçların düzenlenmesi konusunda uzun zamandır beklentimiz vardı. Bu gelişme önemli bir ilk adım. Satışları teşvik edecektir. Ancak belli bir süre ile sınırlı değil kalıcı olması gerekir. Uzun vade, düşük faiz kampanyaları ile yakalanan canlılığın devam etmesi ve sürdürülebilir büyüme için vergi ve harçlarla ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve yüzde 14’e ulaşan vergi ve harç yükünün hafifletilmesi beklentilerimiz sürüyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler