Geri Dön

Körfezli ortakla ‘merkez’e geliyor

Başakşehir’de 6 bin konut üreten Fuzul Grup, İstanbul’un merkezindeki dönüşüm projeleri ile TOKİ ve Emlak Konut ihalelerini radarına aldı. Grup, ihalelere Suudi Arabistan ve Bahreynli ortaklarıyla girecek

Körfezli ortakla ‘merkez’e geliyor

Başakşehir’de 6 bin konut üreten Fuzul Grup, İstanbul’un merkezi yerlerindeki kentsel dönüşüme ve Emlak Konut GYO - TOKİ ihalelerine odaklandı. İki yıl önce açıkladığı 4 yılda 4 milyar liralık yatırımın 1.5 milyar lirasını Başakşehir’deki 3. İstanbul ve Gaziosmanpaşa’daki TEM Avrasya projelerine yapan şirket, Körfez merkezli yabancı ortaklarla dev ihalelere girmeye hazırlanıyor. Gelecek 1.5 yılda yabancılarla 2.5 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, görüştükleri yatırımcılar arasında Suudi Arabistan ve Bahreynli grupların ön plana çıktığını anlattı.

Bahreyn’den ortak geldi

Son dönemde ihalelere birlikte teklif verdikleri Suudi Arabistan merkezli Al-Zamil Gayrimenkul’le ortaklıklarının başkalarına da örnek olduğunu ifade eden Akbal, “Diğer Ortadoğu merkezli gruplar, ‘Biz de Fuzul’le iş yaptık, niye bizle ortaklık yapmıyor’ dediler. Rekabet ortamı oluştu. Bahreyn’den bir grup bizimle görüşme yaptı. ‘Biz de varız’ dediler. Onlarla beraber bir ortaklığa hazırlanıyoruz” dedi. Akbal, “Emlak Konut ve TOKİ ihalelerine sıcak bakıyoruz. Bahreynli ortağımızla bu devlet ihalelerini takip edeceğiz. Onların bu konuda talepleri var. Onlar ‘siz nerede olursanız sizinle beraberiz’ diyorlar” diye konuştu. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye güvendiği için’ geldiğini belirten Akbal, Suudlu bir grubun da Emlak Konut’un Florya ihalesine Fuzul Grup ile birlikte girmek istediğini söyledi.

Türkiye güvenli liman

Akbal, “Körfezli yatırımcı paranın hızlı dönmesini istiyor. Mevzuat noktasında yerli ortakla devam etmek istiyorlar. Tek başına cesaret edemiyorlar. Bizimle hem Emlak Konut ihalelerinde yer almak, hem de İstanbul’un merkezindeki kentsel dönüşümde bulunmak istiyorlar. Artık şehrin merkezinde kentsel dönüşüm odaklı ihalelere gireceğiz” dedi.

‘28 bin TL’ye aldım 488 bin lira oldu’

Başakşehir’de yaşanan dönüşümü kendi aldığı daire ile örnekleyen Eyüp Akbal, “1996’da 120 metrekarelik 3+1 daire aldım, 28 bin lira ödedim. Şimdi aynı daire duruyor. Kiracısı da var içinde. Geçen yıl 488 bin lira verdiler, eski olduğu için... Yeni daire olsa fiyatlar 750-800 bin liradan başlıyor” diye konuştu.

İstanbul'da kafede taciz iddiasıİstanbul Maltepe'de bir kafede Z.Y.(23) adlı kadını taciz ettiği iddia edilen Umut K. tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber